Bezpieczny Autobus i Historia Pojazdu

Zupełnie nowe, jeszcze ciepłe e-usługi stworzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych! Kilka miesięcy temu informowaliśmy o nich po raz pierwszy (Tutaj), dziś możemy już je przetestować. Kierowcy oraz zatroskani o swoje pociechy rodzice nareszcie otrzymują proste, ale jakże użyteczne elektroniczne usługi. Wszystko dzięki zmianom w prawie o ruchu drogowym, które umożliwiły publikację danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów wszystkim zainteresowanym.

Bezpieczny Autobus

Bardzo prosta i tym samym bardzo funkcjonalna elektroniczna usługa. Nareszcie każdy obywatel ma dostęp do danych dotyczących stanu technicznego autobusów. Zatroskani rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie, zielone szkoły, czy wycieczki klasowe od teraz będą mogli sprawdzić informacje na temat podstawionego autokaru lub autobusu. Sprawdzimy min. czy pojazd ten ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Co jest potrzebne? Jedynie numer rejestracyjny autokaru, tak więc możemy go sprawdzić zaraz przed wyjazdem naszych bliskich. W razie niepokojących informacji płynących z raportu rodzice będą mogli wezwać odpowiednie służby.

e-usługa: Bezpieczny Autobus MSW, CEPiK 2.0

Nowa e-usługa: Bezpieczny Autobus

Generowanie raportu trwa chwilkę. Sam dokument możemy pobrać ze strony w postaci pdf i wydrukować. Warto zaznaczyć też, że usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji autobusu w Polsce. Przykładowy raport znajdziecie Tutaj. Pozwala on dowiedzieć się i sprawdzić:

 • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • czy pojazd posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno się odbyć kolejne badanie,
 • stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (uwaga: system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 roku)
 • dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
 • czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

Serdecznie zachęcamy do korzystania, ale także i propagowania tej e-usługi. Warto chwalić i rozpowszechniać te rozwiązania, które naprawdę ułatwiają nasze życie. W tym przypadku zmniejszają liczbę wrzodów na żołądku poprzez minimalizację stresu związanego z bezpieczeństwem rodziny podczas podróży. Usługę Bezpieczny Autobus znajdziecie Tutaj.

Historia Pojazdu

Kolejna właśnie udostępniona elektroniczna usługa stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jest ona przeznaczona dla tych wszystkich, którzy planują właśnie zakupienie używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu, który wymaga rejestracji. Dzięki udostępnionym danym możemy w szybki sposób sprawdzić wiarygodność sprzedającego i tym samym nie damy się zrobić w przysłowiowego balona. Oczywiście tak samo e-usługa Historia Pojazdu jak i Bezpieczny Autobus są całkowicie bezpłatne.

Czego dowiemy się z wygenerowanego raportu? Znajdziemy w nim  informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala on sprawdzić min.:

 • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
 • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
 • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
 • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
 • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
e-usługa: Historia Pojazdu MSW, CEPiK 2.0

Nowa e-usługa: Historia Pojazdu

Co trzeba zrobić by skorzystać z tej e-usługi? To proste! Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i w udostępnionym tam formularzu wpisać w odpowiednie miejsca: numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu, oraz numer VIN. Dane te znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym lub w karcie pojazdu. Przykładowy raport, który otrzymamy po kliknięciu przycisku „Sprawdź pojazd” znajdziecie Tutaj.

Wszystkie informacje umieszczone w raporcie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaznacza jednak, że prace nad usunięciem niezgodności danych zawartych w CEPiK nadal trwają. Może zdarzyć się sytuacja, że dane przekazane do CEPiK od niezależnych od MSW podmiotów mogą być błędne. Dlatego też raport wygenerowany przez tą e-usługę nie może być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, przynajmniej do momentu wdrożenia projektu CEPiK 2.0. Ma on doprowadzić do znacznego ograniczenia niezgodności.

Serdecznie zachęcamy do korzystania z tych dwóch e-usług.
Więcej informacji na temat e-usługi Bezpieczny Autobus znajdziecie Tutaj.
Więcej informacji na temat e-usługi Historia Pojazdu znajdziecie Tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.