Elektroniczne recepty i skierowania coraz bliżej!

Polska służba zdrowia zmienia się na lepsze. Od sierpnia 2016 roku mają zacząć obowiązywać elektroniczne recepty. Już teraz możemy korzystać z systemu eWUŚ, czy Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Co jeszcze nas czeka?

W ostatnich latach nasza polska służba zdrowia coraz lepiej wykorzystuje dobra ery cyfryzacji. Pojawił się system eWUŚ (Więcej o nim Tutaj), pojawił się także Zintegrowany Informator Pacjenta  (Więcej o nim Tutaj). Coraz głośniej mówi się także o e-receptach i e-skierowaniach. Niestety, by je wprowadzić potrzebne są zmiany w prawie. W ostatnich tygodniach rząd zrobił krok w tym kierunku, przyjmując założenia do nowelizacji Ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Jak możemy przeczytać, projekt zakłada że od sierpnia 2016 roku recepty będą wystawiane jedynie w postaci elektronicznej. Oczywiście, w niektórych przypadkach zakłada się także podejście tradycyjne. Osobiście uważam, ze wprowadzenie e-recept ułatwi wiele spraw i skróci kolejki do lekarzy. Istnieje wiele chorób przewlekłych, przy których konieczne są ciągłe wizyty u lekarza tylko w celu zdobycia recept na konkretne leki. Dzięki e-receptom pacjenci nie będą musieli pojawiać się u świadczeniodawcy w przypadkach innych niż badania kontrolne. Dodatkowo, wypisana przez lekarza e-recepta automatycznie znalazłaby się w systemie informatycznym, dzięki czemu apteki będą miały do niej wgląd. Ryzyko zagubienia papierowej recepty, czy też problemów z rozczytaniem leków znikną.

Są także inne zalety e-recept. Wspomniany wyżej system teleinformatyczny pozwoli na przechowywanie w jednym miejscu naszej całej historii choroby. Zażywane leki, hospitalizacje i inne dane znajdować się będą na jednej platformie, dzięki temu praca lekarza znacznie się usprawni. Każdy lekarz prowadzący będzie miał dostęp do wszystkich naszych danych, dzięki czemu szybciej będzie mógł podjąć leczenie. Wszystkie te zmiany zbliżają polską służbę zdrowia do tzw. telemedycyny. Dzięki niej lekarze nie będą musieli kontaktować się osobiście z pacjentem by monitorować jego ciśnienie krwi czy poziom cukru. Wizja jest wspaniała 🙂

W tym artykule puściłem trochę wodze fantazji. Niemniej jednak łatwo zobaczyć ile cyfryzacja może zmienić w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli na nią czekać w nieskończoność 🙂

Więcej informacji na temat zmian w noweli znajdziecie Tutaj
Pełen dokument znajdziecie Tutaj

 

Share

One thought on “Elektroniczne recepty i skierowania coraz bliżej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.