Już niedługo sprawdzimy historię pojazdu online

Długo przekładany CEPIK 2.0 już niedługo może ujrzeć światło dzienne. W nasze ręce trafić ma ewidencja pojazdów, dzięki której będziemy mogli przejrzeć historię pojazdu. Jakie dane trafią w ręce kupujących samochody?

Od zawsze byłem zdania, że tworzone e-usługi mają celnie trafiać w potrzeby Polaków. Powinny one pomóc im załatwiać szybciej ich obowiązki administracyjne (np. składanie wniosku o dowód osobisty), pomagać im trzymać rękę na pulsie i kontrolować sprawy dotyczące ich życia (np. sprawdzanie punktów karnych online, karta zdrowia) oraz zwiększyć bezpieczeństwo interesów Polaków i ograniczyć liczbę oszustw. CEPIK 2.0 ma właśnie pomagać w tej ostatniej sferze życia obywateli.

Jestem aktualnie w takim wieku, gdy mnóstwo znajomych wkoło mnie szykuje się do zakupu swojego pierwszego auta. Z pewnością wielu z nich nie będzie stać na zakup nowego modelu prosto z salonu. Będą pewnie szukać tańszych rozwiązań. Kupując samochód można dać się naprawdę łatwo oszukać, zwłaszcza gdy nie znamy się na pojazdach mechanicznych oraz ich budowie. Dodatkowym środkiem ochrony konsumentów w tym przypadku ma być system przeznaczony do ewidencji pojazdów. Już niedługo w Internecie sprawdzimy nie tylko, czy pojazd przeszedł badania techniczne, ale także sprawdzimy online wyniki tychże badań.

Na ten moment trudno dokładnie powiedzieć jakie dane będą dostępne dla obywatela. Jedno jest pewne. Prace nad CEPIK 2.0 mocno przyspieszyły. Nieco spóźniony system, o którym wielokrotnie pisałem na łamach U24.pl (Więcej informacji Tutaj) miał być gotowy dwa lata temu. Później jego premierę przeniesiono na 2018 rok. Teraz resort Minister Anny Streżyńskiej zapowiada, że funkcje systemu CEPIK 2.0 udostępniane będą stopniowo. Ewidencje pojazdów mamy dostać w nasze ręce już w październiku tego roku.

To dobre wiadomości dla wszystkich osób, które planują kupować swoje auta już całkiem niedługo. Tak jak e-usługa bezpieczny autobus od dawna pozwala na weryfikacje stanu technicznego pojazdów przewożących grupy zorganizowane, tak ta e-usługa może się nam naprawdę przydać!

Jestem ciekawy jakie dane każdy z nas będzie mógł przeglądać online. Oby było ich na tyle dużo by zmniejszyć liczbę oszustów próbujących sprzedać nam pojazdy w stanie „bezwypadkowym”, a w rzeczywistości są w stanie krytycznym.

Więcej informacji na temat CEPIK 2.0 na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.