Międzynarodowe Prawo Jazdy Podejście drugie – Moja Przygoda

Z racji poważnych ruchów związanych z wyjazdami… zdecydowałem się raz jeszcze przejść przez procedurę załatwiania międzynarodowego prawa jazdy przy pomocy tego samego wniosku online. Tak samo jak 2 lata temu tak i teraz… napotykam na te same przeszkody.

Międzynarodowe prawo jazdy, to nic innego jak dokument polski przetłumaczony na język angielski.  Wyglada trochę jak legitymacja szkolna rodem z podstawówki. Szarobura papierowa książeczka nie zachęca, niemniej w niektórych krajach nadal trzeba ją posiadać wraz z oryginalnym polskim prawem jazdy. Możecie być spokojni. W krajach Unii Europejskiej można podróżować bez tego dokumentu. (Jeśli jest inaczej to cóż… miałem naprawdę wiele szczęścia 😉 ) Ponad dwa lata temu wyrabiałem ten dokument, ponieważ wybierałem się w podróż do USA. Tym razem padło na Australie. A że dokument ma tylko 3 letni termin ważności – musiałem wyrobić go raz jeszcze. Jak się okazało, można złożyć o nie wniosek przy pomocy specjalnie przygotowanej Elektronicznej Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca. Poniżej przedstawiam całą procedurę i moją przygodę z e-wnioskiem na międzynarodowe prawo jazdy.

Zaloguj się do systemu

Zaloguj się do systemu

Pierwsze co musimy zrobić to zalogować się w systemie znajdującym się na portalu www.esp.pwpw.pl. Jeśli jeszcze nie macie tam konta (a warto je mieć z racji wielu ciekawych e-usług, które się tam znajdują) to musicie się zarejestrować. Cały proces nie trwa długo i jest prosty. Przygody zaczynają się później 🙂 W tym poradniku skupię się na samej e-usłudze dotyczącej międzynarodowego prawa jazdy. Przeglądałem spis znajdujących się na ESP usług i naprawdę można się miło zaskoczyć. Rejestracja pojazdu, złożenie wniosku o prawo jazdy… Warto pamiętać o tym miejscu.

Wybierz funkcje ESP Systemu Pojazd i Kierowca

Wybierz funkcje ESP Systemu Pojazd i Kierowca

Po zalogowaniu do systemu ujrzymy powyższy ekran. Mamy tu możliwość wyboru e-wniosków, przejrzenia swoich niedokończonych, lub wysłanych deklaracji, zmiany ustawień konta i hasła etc. My wybieramy pierwszą opcję i przechodzimy dalej.

Wybierz sprawę z listy

Wybierz sprawę z listy dostępnych

W kolejnym ekranie wybieramy województwo, w którym mieszkamy i chcemy załatwić sprawę oraz odpowiedni urząd. Niestety… pomimo tak fajnych zmian związanych z urzędami stanu cywilnego (załatwianie odpisu aktu z dowolnego urzędu w kraju) wciąż sprawy związane z prawem jazdy musimy załatwiać w urzędzie, pod który podlegamy. Co prawda zupełnie nieświadomie złożyłem wniosek do urzędu miasta Poznania, choć powinienem do starostwa powiatowego…w Poznaniu. Skończyło się to telefonem do mnie  szanownej pani urzędnik, która poinformowała mnie o mojej pomyłce. Sama jednak zadzwoniła do drugiego urzędu i potwierdziła moje personalia – fajnie!

Poniżej wybieramy kategorię e-wniosku z dwóch możliwych. Jedna dotyczy uprawnień kierowców, druga rejestrowania pojazdów. Następnie wybieramy konkretną sprawę, którą chcemy załatwić. Jak możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu lista jest długa. Poza międzynarodowym prawem jazdy możemy także złożyć wniosek o zwykłe prawo jazdy oraz o jego wtórnik i wymianę. W drugiej kategorii, znajdziemy takie e-usługi jak rejestracja pojazdu, czasowa rejestracja oraz wyrejestrowanie pojazdu. Tak więc pamiętajcie, o tym portalu przy kupnie następnego samochodu. Nie musicie już iść do urzędu by złożyć wniosek o nowe „blachy”.

Podaj dane swojego prawa jazdy

Podaj dane swojego prawa jazdy

Przechodząc dalej, uzupełniamy lub modyfikujemy wpisane już do systemu dane personalne. Gdy drugi raz załatwiałem sprawę przy pomocy tego portalu, wszystkie moje dane były już uzupełnione – na plus za wygodę! Po kliknięciu przycisku „Dalej” pojawia się powyższe okno. Tu musimy podać wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszego aktualnego prawa jazdy. Decydujemy też, czy międzynarodowe prawo jazdy ma urząd przysłać nam pocztą, czy udamy się po nie osobiście. I tu pojawia się pierwszy kiks samego e-formularza, który został stworzony jako uniwersalny twór dla wielu typów spraw. Fakt – możemy zaznaczyć, by wysłano nam pocztą nasze międzynarodowe prawo jazdy, jednak jak dowiedziałem się w rozmowie telefonicznej, po mój gotowy dokument muszę udać się osobiście. Jest tak, ponieważ jak wspomniałem wyżej międzynarodowe prawo jazdy jest papierowe i na ten dokument musi zostać naklejone nasze zdjęcie. Czy nie pora na zmiany, na coś bardziej hmmm plastikowego? Wskazujemy też kategorie, które znaleźć się mają na dokumencie, o który wnioskujemy. Po ich uzupełnieniu przechodzimy do następnego okna.

Dodaj Załączniki

Dodaj Załączniki

Kolejnym krokiem jest załadowanie niezbędnych plików. To okno wymaga największej uwagi. Pomimo mijających lat wniosek w tej części ani trochę się nie zmienił. Cały czas (przez swój uniwersalny charakter) nie wiadomo, które pola należy wypełnić, a które nie. W tym momencie sam nie byłem do końca pewny, czy te pliki, które wysłałem do urzędu będą spełniały normy ale zaryzykowałem. Słowo „ryzyko” nie powinno pojawiać się podczas załatwiania spraw administracyjnych.

Pierwsze trzy załączniki pominąłem, zakładając że dotyczą one kierowców zawodowych i miałem racje. Następnie zrobiłem zdjęcie aparatem mojego prawa jazdy (z dwóch stron) i przy pomocy programu paint połączyłem je w jeden plik. Fotografię mojej osoby na szczęście miałem na komputerze. Kolejne pliki, które trzeba załączyć to potwierdzenie przelewu 35 złotych za dokument. We wniosku system już żąda potwierdzenia przelewu, ale nie informuje ile ten dokument kosztować będzie i dokąd mamy przelać powyższą kwotę. Poradzić sobie możecie z tym wykorzystując BIP danego urzędu. Tam znalazłem informacje o kosztach oraz koncie, gdzie należy przelać pieniądze. Ostatnim plikiem, który załączyłem jest skan podpisu.   Jak się okazało, ten załącznik nie był potrzebny.

To na co należy zwrócić uwagę, to fakt że wszystkie załączniki importowane do wniosku muszą być w formacie jpeg. To jest poważny błąd, który bardzo utrudnia załatwienia tej sprawy przez Internet. Bo przecież chociażby potwierdzenie przelewu otrzymujemy w formacie pdf. Musiałem kombinować, robić screen dokumentu i zapisywać go w formacie akceptowanym przez usługę. Dodatkowo należy pamiętać, że system akceptuje tylko pliki o rozmiarze do 200 kb. W mojej ocenie jest to zdecydowanie za mało. W dzisiejszych czasach, gdy zdjęcia ważą po kilkadziesiąt MB trudno jest cokolwiek załatwić bez cyfrowej korekcji zdjęć. e-Administracja powinna życie nam ułatwiać – nie je utrudniać. Połowa przygotowanych przeze mnie zdjęć była zdecydowanie większa. Musiałem więc przy pomocy narzędzia Microsoft Picture Manager dokonać kompresji wrzucanych plików. Kolejne utrudnienia.

Warto też wspomnieć, że sesja (okres po jakim system automatycznie nas wylogowuje w przypadku bezczynności) jest bardzo krótka. Tak samo jak dwa lata temu, tak i dziś, gdy spełniłem wszystkie założenia e-formularza, otrzymałem komunikat że sesja zdążyła wygasnąć. Dlatego też najlepiej przygotować sobie wszystkie wymienione przeze mnie pliki już wcześniej, a dopiero potem przejść do wypełniania wniosku. Plusem jest to, że System Pojazd i Kierowca zapisuje rozpoczęte przez nas wnioski. Możemy więc wrócić do wcześniej w połowie wypełnionego wniosku i kontynuować działanie.

Potwierdź regulamin

Potwierdź regulamin

Gdy zaimportujemy wszystkie niezbędne załączniki, przechodzimy dalej. Oświadczamy, że informacje przez nas podane są zgodne ze stanem faktycznym etc. Gdy zaznaczymy wszystkie odpowiednie opcje klikamy przycisk „Dalej”.

Sprawdź wszystkie dane i podpisz Profilem Zaufanym

Sprawdź wszystkie dane i podpisz Profilem Zaufanym

Ostatnim krokiem jest podsumowanie naszego elektronicznego wniosku. Możemy go podejrzeć i sprawdzić wszystkie załączone przez nas pliki. W razie nieścisłości, możemy cofnąć się i zmienić to, co się nie zgadza. Jeśli wszystko jest w porządku pozostaje nam jedynie podpisanie naszego dokumentu. Ja wybrałem opcję potwierdzenia tożsamości poprzez Profil Zaufany. Jak go uzyskać dowiecie się z Tego poradnika. W tym momencie następuje przekierowanie na ePUAP, gdzie dokonujemy elektronicznego podpisania naszego dokumentu.

Muszę przyznać, że nie byłem przekonany czy uda się tę sprawę załatwić drogą elektroniczną. System Pojazd i Kierowca zaskoczył mnie mnogością różnych e-usług, które można już e-załatwić. Niemniej pozostawia też wiele miejsca do własnej interpretacji. Zbyt dużo miejsca. Tak jak dwa lata temu jeszcze to akceptowałem, tak w drugiej próbie zauważyłem, te same problemy. Portal ani trochę nie został rozwinięty. Zwłaszcza jeśli chodzi o wspomniane wyżej załączniki do wniosku. Samodzielnie musicie uznać, co jest potrzebne a co nie, i które pola mogą zostać puste, a które musicie wypełnić. Dlatego też nie byłem przekonany czy cały proces się powiedzie. Po zaledwie 5 dniach roboczych mam zgłosić się do urzędu. Muszę tylko wziąć ze sobą dowód tożsamości, prawo jazdy oraz aktualne zdjęcie. W końcu gdzieś trzeba je nakleić. Dlatego pojawia się pytanie, po co musiałem załączać swoje zdjęcie w elektronicznym wniosku, skoro i tak muszę przynieść to samo zdjęcie w formie tradycyjnej?

Wciąż e-usługi mają niedociągnięcia (wielkość plików, długość sesji, zbyt mała liczba akceptowanych formatów). Pomimo, że załatwienie tej sprawy zajęło mi dobre kilkadziesiąt minut i nieco więcej włosów mi wypadło – to i tak wole to niż specjalne udanie się do urzędu (dwukrotne – bo przecież należy złożyć dokument i go odebrać). Pamiętajcie, że możecie już sporo spraw związanych z samochodem i prawem jazdy załatwić drogą elektroniczną.

Z tym poradnikiem na pewno będzie Wam łatwiej przejść przez cały proces!

Powodzenia!

Share

2 thoughts on “Międzynarodowe Prawo Jazdy Podejście drugie – Moja Przygoda

  1. Mam nadzieję, Damianie, że to nie ty jesteś autorem powyższego artykułu – w przeciwnym razie zamieszczenie informacji, której szukałem przez godzinę po zakamarkach Internetu POD artem zasługuje na miano Geniusza Zła ;D

    PS. Jedyna informacja o Numerze druku prawa jazdy jaką znalazłem jest tu:
    http://www.obos.com.pl/obos/tablice/zgloszenie.do

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.