Ostatnie szlify ŹRÓDŁA

Program pl.ID wszedł w ostatnią fazę przed oficjalnym rozpoczęciem działania. Ostatnie szlify systemu, nadawanie ról, ankiety kontrolne i weryfikacja przygotowania w poszczególnych gminach. 

Po burzliwej implementacji aplikacji ŹRÓDŁO nadeszła chwila na ostatnie szlify. Program pl.ID miał swoje wzloty i upadki. Wiele razy przekładany i odkładany projekt ostatecznie przekształcił się w  aplikację, która pomoże zintegrować wszystkie urzędy. Nie obyło się bez potknięć, bez falstartów i bez problemów technicznych. (Więcej na ten temat Tutaj) Wydaje się jednak, że 1 marca 2015 to data ostateczna. Do wejścia w życie nowego systemu został niecały miesiąc. Tak więc nadszedł czas na ostatnie poprawki i przygotowania.

Wszyscy doskonale pamiętamy poważne problemy ze stabilnością systemu niemalże tuż przed jego oficjalnym startem. Po działaniach naprawczych, na testach z aplikacji ŹRÓDŁO dla urzędników, które odbyły się w grudniu oraz na początku tego roku aplikacja radziła sobie już lepiej. Nie „wysypywała” się tylko momentami dostawała „zadyszki”. Był to przełom w przygotowaniach i znak, że COI idzie w dobrym kierunku. Teraz Centralny Ośrodek Informatyki MSW zapowiedział „bezpośrednie przygotowanie do produkcyjnego uruchomienia Systemu Rejestrów Państwowych”. Od 30 stycznia rozpoczął się tzw. pilotaż. Wszystkie urzędy gminne i wojewódzkie w Polsce otrzymały dostęp do aplikacji ŹRÓDŁO. By tego dokonać przygotowano specjalną sieć dedykowaną. Oczywiście do czasu oficjalnego rozpoczęcia działania systemu, urzędnicy nie mieli przy jego pomocy możliwości przejrzenia rzeczywistych danych Polaków. Będą to mogli robić od 1 marca.

Z racji tego, że nadane role w aplikacji w wersji szkoleniowej, na której urzędnicy mogli ćwiczyć i testować program nie zostały przeniesione do wersji produkcyjnej, konieczne było by do 6 lutego administratorzy w urzędach nadali oficjalne role użytkownikom ŹRÓDŁA w każdej gminie. Było to konieczne, by móc korzystać z systemu. Warto zaznaczyć, że COI MSW przygotowało specjalny podręcznik dla administratorów w poszczególnych gminach, który dotyczy własnie przyznawania ról poszczególnym pracownikom.

Teraz, do końca lutego jest czas na ostatnie szlify i przygotowania do pracy na nowym środowisku. Ruszyła też specjalna ankieta, która pozwoli sprawdzić, czy gminy są w pełni gotowe na nowy SRP. Pracownicy Service Desk będą komunikować się z każdą gminą, by dowiedzieć się jak w jej przypadku wygląda przygotowanie do działania na aplikacji ŹRÓDŁO.

Program pl.ID, to krok który ma szansę wprowadzić e-administrację na zupełnie nowe tory. Pozwoli on na zdecydowanie lepsze zarządzanie dokumentacją i przyspieszy proces załatwiania spraw przez obywateli. Umożliwi też przeniesie sporej części formalności do Internetu, co zmniejszy do zbędnego minimum liczbę koniecznych wizyt w urzędach.

COI MSW zachęca do zgłaszania problemów i wątpliwości tutaj:

1. Wszelkie problemy techniczne z systemem – zgłoszenie za pośrednictwem LAS-a do ITSM lub telefonicznie do Service Desk (42 253 54 99)
2. Sieć dedykowana – srp.net@msw.gov.pl, tel. 22 601-34-33.
3. Pytania merytoryczne dotyczące Systemu Rejestrów Państwowych – pomoc.plid@coi.gov.pl
4. Status wniosku o wydanie karty z certyfikatem – centrum.certyfikacji@msw.gov.pl
5. Pytania dotyczące upoważnień do przetwarzania danych osobowych – dane kontaktowe dostępne na platformie szkoleniowej.

Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.