Profil Zaufany założysz bez wychodzenia z domu!

Klienci PKO Bank Polski mogą już zakładać Profil Zaufany bez wychodzenia z domu. Dotychczas Polacy musieli sami pukać do drzwi urzędów. Teraz to urząd puka to naszych „cyfrowych drzwi”. Zmiana na lepsze, która już daje niesamowite efekty!

Jakiś czas temu pisałem dla Was o tym, że Profil Zaufany nareszcie udało się odseparować od portalu ePUAP. (Więcej Tutaj). Był to krok milowy dla cyfryzacji kraju, który dawał nadzieję na drugi oddech dla e-administracji. Cóż…Nie trzeba było długo czekać na efekty tych zmian. Szczęśliwi posiadacze kont w banku PKO BP mogą już zakładać Profil Zaufany bez wychodzenia z domu! Do bardzo ważna zmiana.

Dotychczas każdy kto chciał założyć Profil Zaufany – darmowy podpis elektroniczny, który umożliwia korzystanie z wielu e-usług – musiał udać się do urzędu. Takie rozwiązanie nie zdawało egzaminu. Rządzący założyli, że Polacy będą chcieli specjalnie pofatygować się do urzędów w celu założenia profilu. Na nic zdawało się zwiększanie liczby podmiotów, gdzie takowy podpis można było uzyskać. Ludzie albo nie mieli pojęcia o takiej możliwości, albo zwyczajnie stwierdzali, że nie jest im to potrzebne. Między Bogiem a prawdą tak jest. Przeciętny Kowalski pojawia się w urzędzie może dwa/cztery razy na rok. (choć… rosnąca liczba dostępnych e-usług może sprawić, że będą pojawiać się tam jeszcze rzadziej).  Bardziej tę zmianę odczują przedsiębiorcy, którzy w roku muszą załatwiać  więcej spraw administracyjnych.

Teraz, gdy Profil Zaufany jest wydzielony, e-administracja zbliżyła się do obywatela o jeden, ale jakże istotny krok. Można rzec: „To mały krok dla człowieka… ale wielki krok dla ludzkości”..Zapukała ona do cyfrowych drzwi obywatela. Dotychczas to obywatel musiał pukać (często nie wiedząc, że może wgl w nie pukać). To bardzo istotna zmiana zgodna z dewizą Minister Anny Streżyńskiej. „Państwo powinno być usługowe wobec obywatela”. Teraz obywatel będzie mógł załatwić sobie Profil Zaufany bez wychodzenia z domu przy pomocy stron banków i telkomów. W momencie gdy piszę ten tekst korzystać z tej funkcji mogą już posiadacze kont w PKO BP.

Profil Zaufany bliżej obywatela, bo w e-banku!

Profil Zaufany bliżej obywatela, bo w e-banku!

Wielokrotnie pisałem już na U24, że Profil Zaufany warto mieć, że coraz częściej się przydaje i oferta usług elektronicznych rośnie niemal z dnia na dzień. Teraz, gdy można zdobyć go praktycznie nie ruszając się z miejsca, to dlaczego tego nie zrobić? Już dziś możecie przy pomocy PZ skorzystać z takich e-usług jak np. złożenie wniosku o dowód osobisty, prawo jazdy, odpisy aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu, wystąpienie po kartę EKUZ, założenie działalności gospodarczej itd. Jak czytamy na portalu Computerworld: „To wielki przełom w podejściu do usług cyfrowych i cyfryzacji. Wystarczy bowiem porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich – 16 milionów” – mówi Minister Cyfryzacji.

Na efekty zaangażowania banków w potwierdzanie Profilu Zaufanego nie trzeba było długo czekać. COI oraz Ministerstwo Cyfryzacji już zauważa bardzo duży skok zainteresowania PZ wśród Polaków.

Tweet COI z dnia 21.10

Tweet COI z dnia 21.10

 Warto zauważyć, że korzystają z tej usługi tylko klienci PKO BP. Co będzie, gdy kolejne 17 podmiotów (banki i operatorzy telekomunikacyjni) udostępni taką opcję swoim klientom? Czy jest szansa, że Profil Zaufany nareszcie stanie się popularny wśród Polaków?

Gratuluję Minister Cyfryzacji strategii i trafnego podejmowania decyzji! Czekam na więcej!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.