Profili Zaufanych coraz więcej dzięki bankom

Liczba Profili Zaufanych rośnie, rośnie też liczba banków zainteresowanych współpracą z Ministerstwem Cyfryzacji. Ile aktualnie ludzi korzysta z Profilu Zaufanego, a ile już za kilka tygodni będzie miało szansę go założyć przy pomocy banków? Przeczytaj!

A świat cały czas mknie do przodu. Piszemy dla Was o różnych wydarzeniach, piszemy o różnych nowych e-usługach… a świat cały czas mknie do przodu. Cały czas przybywa nam Profili Zaufanych. Ostatnio przeczytałem, że Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys przyznał, że aktywnych Profili Zaufanych jest ponad 670 tysięcy. Co jeszcze ciekawsze, jedna dziesiąta wszystkich darmowych podpisów elektronicznych została założona przez strony wybranych banków takich jak np. PKO, czy ING. Użytkownicy systemów transakcyjnych tychże banków mogą nie wychodząc z domu złożyć wniosek online. To bardzo mocno skróciło ścieżkę pomiędzy użytkownikiem końcowym a e-administracją.

Bo przecież Profil Zaufany można też zakładać tradycyjną drogą – wizyta w urzędzie, lub przy pomocy np. strony pz.gov.pl (mimo wszystko na końcu i tak musisz się pojawić przy okienku). Dlatego też potwierdzenie swojej tożsamości przy pomocy bankowości elektronicznej przy zakładaniu Profilu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Do dyskusji pozostawiam temat: po co w ogóle byt Profil Zaufany, skoro można potwierdzić tożsamość przy pomocy swojego konta w banku na zasadzie transakcji, tak jak ma to miejsce w przypadku płatności online. (Patrz: wybierz swój bank, wpisz dane, potwierdź swoją tożsamość, wyślij pismo). Może Profil wcale nie byłby potrzebny, gdyby wszystkie banki działające w Polsce weszły we współpracę z Państwem?

Nie dziwi mnie wcale rosnąca liczba Profili, przy takim rozwiązaniu. Dziwi mnie natomiast fakt, że niektóre banki tylko połowicznie wzięły udział w udostępnianiu e-usług obywatelom. Dla przykładu MBank udostępnił jedynie możliwość potwierdzania Profilu w oddziałach. Takie rozwiązanie w ogóle nie popycha nas w kierunku cyfrowej Polski zważywszy, że potwierdzać Profil można tylko w wybranych oddziałach. Szkoda. Każdy bank, który weźmie udział w tym projekcie tylko na takich zasadach, marnuje szansę na szybkie rozprzestrzenienie się Profilu wśród ludzi.

Jak czytamy na stronie Onet, wkrótce: „kolejne dwa banki mają umożliwić swoim klientom zakładanie Profilu Zaufanego, wówczas możliwość jego aktywowania będzie miało ponad 50 procent osób, korzystających z bankowości elektronicznej w Polsce”.  Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Share

2 thoughts on “Profili Zaufanych coraz więcej dzięki bankom

  1. A czy doczekamy się procesu w drugą stronę? Czyli zakładania konta bankowego Profilem Zaufanym?
    Co stoi na przeszkodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.