Wkrótce nowe e-Usługi na ePUAP

Pakiet trzydziestu nowych e-usług dla obywateli ma zostać zaimplementowany na ePUAP na przełomie marca i kwietnia. Według harmonogramu, do września ma być ich ponad sto. W między czasie trwają testy, które likwidować mają aktualne błędy ePUAP. 

Początek roku zapowiada się ciekawie dla osób czekających na jakieś drgnienie w sprawie ePUAP. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiedziało niedawno, że na przełomie marca i kwietnia na Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej zawitają kolejne usługi. Według zapewnień Ministra Andrzeja Halickiego ma być ich 30, a do końca roku przeszło 100.

100 nowych usług! Wyobrażacie to sobie? Brzmi dość abstrakcyjnie. Pozostaje jednak zadać pytanie jakie to będą usługi i czego będą dotyczyć? Wiosenny pakiet ma przynieść Polakom stosunkowo proste e-usługi, ale jednak skracające czas niezbędny do spędzenia w urzędzie przez obywateli. Do usług, które pojawią się już wkrótce zaliczyć możemy m.in. zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego czy rejestracyjnego, dopisanie do rejestru wyborców, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, wydanie odpisu aktu urodzenia dziecka, złożenie wniosku o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, poza usługami przygotowanymi stricte dla osób fizycznych, dostarczy także e-usługi dedykowane dla instytucji pozarządowych. Przykładem tu może być np. elektroniczne składanie sprawozdań z realizacji zadań publicznych, czy wniosek o udostępnienie informacji o środowisku.

Jak możemy zauważyć nie są to usługi, które ułatwiać będą nam stricte „codzienne” czynności niemniej myślę, że warto na nie czekać. Ja osobiście bardzo cieszę się z pojawienia się usługi dotyczącej dopisania do spisu wyborców. Chciałbym dożyć chwili, gdy w Polsce będzie można głosować w wyborach przy pomocy Profilu Zaufanego. e-Wniosek o odpis aktu urodzenia dziecka także brzmi ciekawie. Tego typu usługi faktycznie oszczędzą mnóstwo czasu obywatelom. Podsekretarz stanu – Roman Dmowski poinformował, że według harmonogramu, wszystkie planowane aktualnie e-usługi powinny być uruchomione do końca września 2015. Trzymamy kciuki, by to się udało, choć doskonale pamiętamy opóźnienia jakie łapał ten projekt. Według wcześniejszych zapowiedzi „nowe otwarcie” ePUAP miało odbyć się na przełomie 2014/2015. Nie chce być sceptyczny, ale jestem ostrożny jeśli chodzi o hurraoptymizm.

Minister Halicki informował także na konferencji, że program ePUAP2, czyli program naprawczy dla ePUAP jest już także wdrażany. Ma on zapewnić wysoką wydajność platformy. Wszyscy doskonale wiemy, jak aktualnie potrafi ona się wieszać i uniemożliwiać działanie obywatelom, czy urzędnikom. Aktualnie trwają testy, które mają wyeliminować błędne i nieakceptowane operacje. Wyeliminowanie wszelkich błędów na platformie ePUAP da MAC pewność, że mogą wystartować z szeroko zakrojoną kampanią informacyjną. Jej celem będzie przekonanie Polaków do załatwiania swych spraw drogą elektroniczną. Być możne dzięki temu Profil Zaufany założy sobie więcej osób, bo aktualnie liczba ta jest zatrważająco mała. Od uruchomienia platformy do dnia dzisiejszego wniosek o profil złożyło zaledwie nieco ponad 350 tysięcy ludzi. 

Pozostaje jednak zadać sobie pytanie, czy aktualnie prowadzone „działania naprawcze” dotyczą także zmiany interfejsu ePUAP. W tym momencie jest on strasznie nieprzejrzysty i niezrozumiały dla obywatela. Trudno jest cokolwiek znaleźć, wyszukiwarka usług działa niepoprawnie, a linki do podstron są zbyt długie i chaotyczne. Na portalu można znaleźć także wiele błędów i ślepych zaułków. Mam nadzieję, że wygląd ePUAP wkrótce także ulegnie zmianie.

Więcej informacji znajdziecie Tutaj

Share

2 thoughts on “Wkrótce nowe e-Usługi na ePUAP

  1. Projekt e-puap jest prowadzony przez ograniczonych umysłowo albo urzędników albo informatyków. Ci drudzy w zasadzie zrobią wszystko, zatem ci pierwsi za biurkami tworzą produkt niestosowalny i wkurzający.
    Około 6-8 lat przedtem tworzyłem i wykorzystywałem podobny profil w Wielkiej Brytanii – to było cywilizayjny kosmos w porównaniu z naszą realizacją. Po 10 dniach od wypełnienia danych na portalu fiskusa brytyjskiego otrzymałem listem kod i wszystkie tym samym uprawnienia do korzystania pełnoprawnego.
    Na naszym już od conajmniej 6 lat tworzyłem kolejne profile ale nigdy z nich nie skorzystałęm bo e-puap jest wyjatkowo prymitywny w zamyśle i projekcie. Żal mi Was urzędników, że jesteście taaak daleko od przeciętnego tzw. życia obywatela !
    Nie życzeę sukcesu, bo tego nigdy nie osiągniecie w tej realizacji.

  2. Nie jesteśmy przedstawicielami urzędów. Staramy się zmienić naszą rodzimą e-administracje na lepsze. Wielka Brytania mogłaby Polskę wiele nauczyć w tym zakresie. Dlaczego jednak idzie nam(Polsce) to tak opornie? Cóż… myślę że odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Ważne jest jednak by, tak jak Pan mówi, projekt zarządzany był przez ekspertów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.