Zintegrowany Informator Pacjenta

ZIP to kolejny ciekawy projekt, któremu warto poświęcić moment. Nie dotyczy może bezpośrednio e-administracji, ale pośrednio na pewno. To ogólnopolski serwis, na którym znajdują się wszelkie informacje dotyczące leczenia naszej osoby czy jego finansowania.

Dane są gromadzone przez NFZ od roku 2008. W momencie gdy zarejestrujesz się w tym serwisie, będziesz miał szybki dostęp do stale uaktualnianych danych o Twoim prawie do świadczeń zdrowotnych. Masz także, zawsze pod ręką wiedzę o przebytych hospitalizacjach, procesie leczenia, udzielonych Tobie świadczeniach i przypisanych lekach.

By korzystać z tych przywilejów musimy przejść przez rejestrację i założyć konto na portalu ZIP. Następnie koniecznym krokiem jest udanie się z dowodem osobistym do oddziału NFZ w celu uzyskania danych dostępowych do portalu ZIP. Przyznam się szczerze, że zdziwiło mnie dlaczego musimy udawać się do przychodni skoro formularz wypełniamy online. Jest to rozwiązanie, które może zniechęcić ludzi do zakładania kont.
NFZ tłumaczy ten fakt „wrażliwością danych”. Zgodnie z wytycznymi GIODO, podlegają one szczególnej ochronie. Z tego powodu konieczna jest wizyta osobista w siedzibie Funduszu.
Nie musi nam to utrudniać życia, jeśli połączymy zakładanie konta w ZIPie z rutynowymi badaniami zdrowotnymi, które przechodzić musi (a przynajmniej powinien przechodzić) każdy z nas.

Fundusz zdrowia zapewnia, że nasze dane o leczeniu pojawią się po ok 24h od otrzymania loginu i hasła. Aktualizowane będą one raz na dobę ale najnowsze informacje (np. dzisiejsza recepta) mogą pojawić się z większym opóźnieniem. Jest to spowodowane tym, że świadczeniodawcy muszą wysłać do NFZ dane o Naszym leczeniu. Co może potrwać.

Na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta, możemy także znaleźć ciekawe i aktualne informację na temat świadczeń, leków, recept, leczenia za granicą itp. Warto także przyjrzeć się zakładce: Gdzie się leczyć.
Pozwala ona znaleźć Apteki, Szpitale czy miejsca pomocy doraźnej.

Więcej informacji na temat ZIP Tutaj

Przeglądarkę „Gdzie się leczyć” znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.