Zmiany w ESP dziś wchodzą w życie!

Dziś wchodzą w życie zmiany, które mają usprawnić proces walidacji wysyłanych przez nas e-dokumentów przy pomocy ESP. Dzięki temu system automatycznie będzie informował nas o błędach w formularzach. Ma to przyspieszyć elektroniczną komunikację przy pomocy ESP i tym samym zwiększyć liczbę jej zwolenników. 

Dzisiejszy dzień ma szansę być znamienny w historii polskiej e-administracji. W ostatnich tygodniach portal ePUAP zdecydowanie zwiększył liczbę swoich antyfanów, aniżeli zwolenników. Problemy z logowaniem, brak możliwości wysłania wniosków o pozostanie w OFE…i wiele wiele więcej trudności (Więcej na ich temat przeczytacie w Tym artykule na portalu Dziennik Internauów. Serwery były przeciążone i nie działały dobrze. Po tych problemach, dziś pojawia się małe światełko w tunelu.

Od poniedziałku 11.08.14 obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące Elektronicznych Skrzynek Podawczych. Wszystko po to, by przyciągać większą liczbę obywateli do e-administracji i systemu ePUAP. Badania prowadzone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pokazują, że rokrocznie coraz więcej ludzi przekonuje się do elektronicznej administracji i stara się w ten sposób dostarczać choć część dokumentów do e-urzędów. Zmiany w ESP mają usprawnić, a w wielu aspektach umożliwić urzędnikowi udzielenie odpowiedzi przy pomocy sieci. Wszystko po to, by cały proces odbywał się szybciej.

Dotychczas każda Elektroniczna Skrzynka Podawcza wyglądała inaczej i często była niesprawna. Dodatkowo, wiele podmiotów w ogóle ich nie obsługiwało. Teraz, dzięki implementacji jednolitego standardu walidacji i prezentacji dokumentów generowanych przy pomocy ESP ma sie to (trochę) zmienić. Po wprowadzeniu tych zmian (w teorii) wszystkie pisma wysyłane przez petentów do urzędów drogą elektroniczną będą automatycznie sprawdzane przez odpowiedni program pod względem odpowiedniego formatowania. Oprogramowanie będzie weryfikować czy np. uzupełniliśmy w odpowiedni sposób datę, adres etc. Automatyczna walidacja pozwoli obywatelowi na szybkie naniesienie poprawek. Dotychczas bardzo często zdarzało się tak, że petent wysyłał e-pismo do urzędu, a ono nie zostawało rozpatrzone, tylko mu odsyłane z powodu błędnego uzupełnienia pól.

By każdy podmiot, który jest zobligowany do obsługi ESP mógł szybko i bez większych problemów dostosować swoją skrzynkę do najnowszego, jednolitego standardu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało go w formacie .pdf. Możecie go pobrać z tego miejsca.

Wprowadzona przez rząd nowelizacja Ustawy o informatyzacji w maju tego roku przynosi także inne ciekawe zmiany, które mogą pozytywnie wpłynąć na działanie ESP oraz całej e-administracji. Przykładem może być implementacja tzw. podwójnego awizowania. Jeśli obywatel wybierze elektroniczną ściężkę komunikacji z administracją publiczną otrzyma e-awizo, z zawiadomieniem o wiadomości zwrotnej z urzędu. Jeśli jej nie odbierze, urzędnik nie będzie musiał wysyłać jej listem, tylko ponownie wyśle ją przy pomocy ESP. Więcej o tych zmianach przeczytacie w Tym miejscu.

Jak widać cały czas MAC stara się poprawiać i unowocześniać e-administrację. Niestety, cały czas idzie to bardzo powoli. Paradoksem też jest to, że tymi działaniami MAC stara się zachęcić obywateli do korzystania z elektronicznej administracji, której serce (portal ePUAP) przeżyło w ostatnich tygodniach wielokrotny zawał. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapewnia, że wie o problemach z przepustowością systemu i stara się wdrażać działania naprawcze. Niemniej jednak, wszyscy użytkownicy czekają z ubłaganiem na nową wersję systemu ePUAP, która ma zmienić jego szatę graficzną, interfejs i usprawnić działanie. Czy faktycznie tak się stanie? Musimy jeszcze trochę poczekać by się tego dowiedzieć. Nowa wersja ma się pojawić do końca 2014 roku. Więcej na jej temat przeczytacie Tutaj.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.