ZUS czy OFE? Załatw to Online!

Dziś rozpoczyna się czteromiesięczny okres, w którym każdy kto chce nadal przekazywać część swojej przyszłej emerytury do OFE musi wysłać odpowiednie oświadczenie. Możemy tę usługę załatwić drogą elektroniczną przy pomocy PUE ZUS. Sam już to zrobiłem. Zapraszam na sprawozdanie. 

.
Od pierwszego kwietnia do końca lipca 2014 roku, każdy z nas musi zadecydować czy chce nadal odkładać część w OFE, czy wszystkie składki przelewać do ZUS-u. Osoby, które decydują się na drugą opcję nie muszą składać żadnych dokumentów. Ci, którzy wybiorą OFE muszą do końca lipca złożyć odpowiednie oświadczenie. ZUS zachęca by dokonywać wyboru przy pomocy portalu PUE ZUS. Zdecydowałem się sprawdzić jak to działa. Należy pamiętać, że wykonanie tej operacji wymaga od nas Profilu Zaufanego ePUAP, podpisu certyfikowanego lub Profilu PUE. Niestety operacja, nie obyła się bez problemów.

Zanim w ogóle zabrałem się za wypełnianie odpowiednich wniosków, musiałem odnaleźć odpowiedni formularz. Znalezienie go w zakładce „Usługi” wcale nie było takie łatwe. Filtrowanie specjalnie nie pomagało. Ostatecznie odnalazłem odpowiedni dokument o nazwie „Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE” Kliknąłem opcję „przejdź do usługi” i od razu pojawiła się bariera numer dwa. Platforma ZUSu oświadczyła mi grzecznie, że używam wtyczki Flash wbudowanej w przeglądarkę Chrome. Muszę zainstalować plugin zewnętrzny ze strony producenta, a ten przeglądarkowy wyłączyć. Tak też zrobiłem. Wpisałem w pasek Chroma polecenie „chrome:plugins” i wyłączyłem wtyczkę. Ze strony Adobe pobrałem tą odpowiednią.

Kiedy udało mi się już pokonać ten problem wszedłem w oświadczenie, które już okazało się być odpowiednio wypełnione. Musiałem jedynie zadeklarować, do którego otwartego funduszu emerytalnego chcę odkładać swoje składki. Następnie należało potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy jednego z trzech wyżej wymienionych narzędzi. Wybrałem ePUAP. Strona przekierowała mnie do Profilu Zaufanego. Tam potwierdziłem swoją tożsamość i otrzymałem komunikat zwrotny, że dokument został wysłany i za chwilę nastąpi przekierowanie z powrotem do strony PUE ZUS. Niestety, nie nastąpiło. Kiedy sam mechanicznie powróciłem do platformy usług elektronicznych ZUS przy moim dokumencie widniał napis „Konieczna autoryzacja”. No więc spróbowałem jeszcze raz, tym razem wybierając Profil PUE. Za drugim razem się udało! Otrzymałem wiadomość zwrotną, że deklaracja została wysłana.

Jak widać, ZUS chyba trochę zapomniał w tym wszystkim o ergonomii. A szkoda, bo takie decyzje mają szansę trochę wypromować e-administrację. Sądzę, że gdybym nie był tak uparty jak jestem to też bym prędzej czy później zrezygnował z e-usługi i udał się do oddziału ZUS-u. Z drugiej strony, mimo wszystkich tych barier i tak zapewne straciłem zdecydowanie mniej czasu, niż gdybym chciał załatwić tą sprawę w tradycyjny sposób. Tak więc zachęcam wszystkich, którzy takie oświadczenie złożyć muszą do załatwiania tej sprawy online.

Osoby które nie posiadają konta na ePUAP mogą również wygenerować sobie formularz w domu w łatwy i przejrzysty sposób. Bezpośredni link do tego dokumentu znajdziecie Tutaj

Więcej informacji na temat samych zmian emerytalnych możecie znaleźć Tutaj
Znalazłem także ciekawą instrukcję, która przeprowadzi Was krok po kroku przez cały proces.
Znajdziecie ją Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.