20. Konferencja Miasta w Internecie – Jesteśmy Patronem!

To już oficjalne! Portal U24.pl Przyjazna e-Administracja staje się Patronem Medialnym jubileuszowej 20. Konferencji Miasta w Internecie! Hasło przewodnie tej edycji konferencji to: Cyfrowe innowacje – motorem rozwoju.

20KMWI

Cyfrowe innowacje mają stać się jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ogłoszonego ostatnio przez rząd. Nie dziwi zatem, że stały się przewodnim motywem 20. Konferencji „Miasta w Internecie”, która znana jest z podejmowania gorących tematów i debat „na czasie”. Patronat nad gdańskim spotkaniem, zaplanowanym na 29 czerwca – 1 lipca, przyjął Mateusz Morawiecki – wiceprezes Rady Ministrów, minister rozwoju. To największe tego typu spotkanie w kraju, tym razem zagości w Europejskim Centrum Solidarności.              

Już po raz dwudziesty – jubileusz wart zauważenia! –  KMWI zaproponuje uczestnikom przegląd najważniejszych zjawisk w rozwoju cyfrowym w kraju, stymulowanych przez sektor publiczny: rząd i samorządy wojewódzkie i lokalne, a interesujących także z punktu widzenia firm sektora ICT i naukowo-badawczego. Silnym akcentem konferencji będą bloki poświęcone e-usługom publicznym:

W powszechnej ocenie poziom zaawansowania e-usług publicznych w Polsce jest nieadekwatnie niski do zainwestowany w nie środków finansowych i bardzo daleki od oczekiwań polskich internautów, którzy stanowią przecież już zdecydowaną większość społeczeństwa – zwraca uwagę Krzysztof Głomb, dyrektor programowy konferencji. Nie wystarczy zatem kosmetyka, kolejne plany, deklaracje, raporty otwarcia. O tym jak systemowo zamienić tradycyjne usługi administracji na w pełni cyfrowe dyskutować będą uczestnicy bloku GOV DLA LUDZI? 15 lat slalomu oraz DAMY RADĘ! Jak biznes ICT może pomóc sektorowi publicznemu w udostępnianiu e-usług publicznych?. W pierwszym panelistami – prezentującymi przyjęte i planowane rozwiązania będą liderzy komórek urzędów odpowiedzialnych za wdrażanie e-usług, w drugim zaś, organizowanym we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku  – przedstawiciele firm, którzy gotowi są realizować e-usługi na zlecenie rządu i samorządów, stosując model współpracy znane z krajów Europy zachodniej.

Tematowi: jak obiecane 4.5 miliarda na projekty „cyfrowej szkoły” w gminach zamieniły się w niespełna miliard złotych i co z tej zmiany wynika – poświęcona będzie kolejna część KMWI, podczas której samorządowcy i inni beneficjenci środków na cyfrową modernizację szkół zapoznają się z skutecznymi modelami „cyfrowej szkoły””, nie tylko w aspekcie technologicznym (zakup sprzętu, zapewnienie dostępu do Internetu), ale i na polu nowoczesnej dydaktyki. – Zdecydowana większość – 80 %- polskich szkół dysponuje przestarzałym sprzętem informatycznym, niedostosowanym do potrzeb nowoczesnej, mobilnej, interaktywnej, aktywizującej ucznia dydaktyki –  konstatuje Artur Krawczyk, koordynator działań Fabryki Przyszłości, centrum innowacji edukacji cyfrowej prowadzonego przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” – samorządy wspólnie z rządem muszą znaleźć sposób na wypełnienie tej przepaści cywilizacyjnej. KMWI będzie polem debaty na ten temat, a efektem tej ostatniej – memorandum adresowane do Ministra Edukacji Narodowej.         

Atrakcyjnie zapowiada się także blok poświęcony rozwiązaniom dla smart cities – dotyczącym inteligentnych systemów transportu z udziałem ekspertów europejskiego lidera na tym polu – firmy Kapsch. Cyfrowe plany inwestycyjne samorządów województw do roku 2020 przedstawią ich reprezentanci. To ważne – bo większość środków na rozwój cyfrowy w tej perspektywie znajduje się właśnie w Regionalnych Programach Operacyjnych.

W tym kontekście pojawia się istotne pytanie o przyszłość regionalnych publicznych, sieci szkieletowych, na które w ostatnich latach wydano w skali kraju blisko 2 mld złotych. Jak wiadomo „szkielet” nie oznacza dostępu do Internetu, a koszty utrzymania tych sieci pasywnych to dziesiątki milionów złotych miesięcznie, z regionalnej kasy. Jedyne poważne środki przeznaczone na budowę sieci dostępowych i „ostatniej mili” zarezerwowano w  Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa. O tym, czy i jak posłużą rozwojowi dostępu do Internetu uczestnicy konferencji rozmawiać będą podczas specjalnej debaty, organizowanej przez SMWI wspólnie ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców.

Podczas konferencji zarezerwowano także czas na plenarne spotkanie członków Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych – ogólnopolskiej koalicji, której celem jest stymulowanie rozwoju kompetencji cyfrowych dorosłych. W piątek, 1 lipca zarezerwowano także czas na kompleksową prezentację rozwiązań e-administracji brytyjskiej. Nie obejdzie się też bez jubileuszowego spotkania dzisiejszych i niegdysiejszych uczestników i prelegentów z ostatnich dwudziestu lat!

W trakcie konferencji swoje projekty, przyjęte rozwiązania i wdrożone narzędzia cyfrowe przedstawią zarówno przedstawiciele rządu i samorządów, jak i firm sektora ICT, takie jak Kapsch, Microsoft, Librus, Orange.

Serwis informacyjny konferencji dostępny jest pod adresem: http://20.kmwi.pl/. Organizatorami konferencji są: Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (www.mwi.pl) oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Pomorskiego. Wszelkie pytania i propozycje można kierować na adres: konferencja@mwi.pl.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.