20 marca – Czat z Ministrem Rafałem Trzaskowskim

Już jutro odbędzie się czat z Szefem MAC. To dość nietypowy sposób rozmowy z Ministrem. Mimo wszystko zachęcam wszystkich czytelników do wzięcia udziału w tej dyskusji. Możemy zadać Ministrowi wszelakie pytania związane z tematyką samorządów, internetu, e-usług, e-administracji etc. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Serwis Samorządowy PAP.

Tematami przewodnimi czwartkowej dyskusji będą:

  • Sytuacja samorządów terytorialnych w Polsce
    Dyskusja dotyczyć będzie nowej ustawy samorządowej, nad którą pracuje MAC. Ma ona w założeniu zwiększyć samodzielność i elastyczność organizacyjną jednostek samorządów terytorialnych. Dzięki temu polepszy się współpraca między JST. Zadania samorządów realizowane będą sprawniej. Minister Trzaskowski twierdzi, że kluczem do zwiększenia potencjału polskich samorządów jest współpraca między jednostkami, a także z samym rządem. Więcej w tym temacie przeczytacie Tutaj.
  • Ustawa o informatyzacji
    Nowa ustawa o informatyzacji wejdzie w życie 11 maja 2014 roku. Ma ona zapewnić upowszechnienie wzorców e-usług świadczonych przez samorządy. Polepszyć ma się także jakość świadczonych e-usług w Polsce. Elektroniczne Skrzynki Podawcze w jednakowym standardzie mają być obowiązkiem, co ułatwi kontakt obywatelom z urzędami. Bardzo ważnym zapisem w nowej ustawie jest uniezależnienie Profilu Zaufanego, który ma stać się bardziej samodzielnym bytem. Uzyskać go będziemy mogli w większej ilości miejsc takich jak np. Poczta Polska czy Banki. Więcej na temat nowelizacji ustawy o informatyzacji przeczytacie Tutaj
  • Dostęp do Internetu
    Polska cały czas walczy z „Białymi Plamami„. Wciąż są miejsca gdzie Internet nie dociera. Konieczne są kolejne inwestycje w sieci szerokopasmowe i infrastrukturę telekomunikacyjną. MAC twierdzi, że trzeba samorządom zapewnić wsparcie eksperckie, które może pomóc odpowiednio przygotować kolejne inwestycje. Oczywiście nie możemy zapomnieć w tym wszystkim o samych kompetencjach cyfrowych, które należy cały czas rozwijać. Edukacja osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym jest niezbędna. Trzeba osobom nieprzekonanym pokazać jak bardzo Internet ułatwia życie. W planowaniu nowych przedsięwzięć związanych z infrastrukturą może pomóc inwentaryzacja sieci, o której możecie przeczytać Tutaj.

Czat odbędzie się w czwartek 20 marca 2014 o godzinie 11:00. Wszystkich zainteresowanych rozmową z Ministrem Trzaskowskim serdecznie zapraszam Tutaj już jutro!

Już teraz możecie rozpocząć zadawanie pytań Ministrowi przy pomocy specjalnego formularza, który znajdziecie na stronie Czatu.

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.