4 Miliony Polaków posiada Profil Zaufany!

4 miliony Polaków już ma swój Profil Zaufany – Swoją darmową i cyfrową tożsamość, dzięki której mogą załatwić szereg spraw bez wychodzenia z domu. Masz już swój? Gratuluję! Nie masz? Zobacz jak łatwo możesz go zdobyć!

Pamiętam czas, gdy rozpoczynałem swoją przygodę z Cyfryzacją. To był rok 2013. ePUAP wyglądał zupełnie inaczej, strony obywatel.gov.pl nie było, a banki nie współpracowały z Ministerstwem Cyfryzacji i nie udostępniały na swoich stronach e-Usług. Wszystko raczkowało… liczba wydanych Profili Zaufanych można było mierzyć w tysiącach, nie w milionach. Posiadaczami byli głównie urzędnicy, którzy wiedzieli że taka możliwość istnieje. Zwykły obywatel nie potrzebował Profilu. A przynamniej nie na tyle by samemu z własnej woli go zakładać.

Dziś mamy moment, kiedy warto przystanąć i spojrzeć w tył na to jak kreowała się u nas cyfrowa Polska. Dziś 4 miliony Polaków korzysta z Profilu Zaufanego. To bardzo dobry wynik! 4 miliony Polaków nie musi chodzić do urzędu, a może załatwiać swoje sprawy administracyjne przez internet lub bankowość elektroniczną.

Pierwszy raz słyszysz tę nazwę? Przytoczę bardzo fajną i krótką definicję ze strony Ministerstwa Cyfryzacji, która pozwoli Ci zrozumieć o czym mówimy. „Profil Zaufany to nasza oficjalna cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu można podpisać online pisma/wnioski do urzędu, skorzystać też z wielu innych e-usług (np. sprawdzić punkty karne). To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta. PZ jest także niezbędny do tego, by zalogować się w aplikacji mObywatel”. Warto dodać, że Profil Zaufany jest w pełni darmowy!

Jakby na to nie spojrzeć – Profil Zaufany może pomóc ci zaoszczędzić pieniądze. Masz sporo spraw administracyjnych do załatwiania, bo być może jesteś przedsiębiorcą? Nie musisz wydawać pieniędzy na to by udać się do urzędu. Wystarczy wygodna kanapa i laptop z dostępem do internetu. Nawet jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, to Profil Ci się przyda. Dzięki niemu możesz np.

  • Założyć działalność gospodarczą
  • Sprawdzić ile masz punktów karnych
  • Sprawdzić historię pojazdu, który chcesz zakupić
  • Logować się do Internetowego Konta Pacjenta by przejrzeć historię swojego leczenia
  • Złożyć wniosek o przygotowanie odpisu aktu stanu cywilnego
  • Załatwisz EKUZ (możliwość darmowego leczenia poza granicami kraju)
  • Złożysz wniosek o dowód osobisty

To oczywiście tylko przykłady usług, które już działają w Polsce. Nie zapominajmy o szeregu spraw związanych z podatkami, które każdy z nas musi rozliczać. Zachęcam Was do wejścia na stronę Obywatel.gov.pl, gdzie znajdziecie pełną listę działających e-usług w Polsce.

4 miliony obywateli z Profilem Zaufanym – to sporo, ale nie zapominajmy, że w naszym kraju mieszka 10 razy więcej ludzi. Wciąż jest mnóstwo osób, na które czekamy po „Cyfrowej stronie Mocy” 🙂 Zachęcam serdecznie wszystkich do zakładania Profili Zaufanych!

Więcej informacji na temat Profilu Zaufanego oraz jak go założyć znajdziecie na Tej stronie oraz na stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.