Akcja HejtStop

Po raz kolejny przekonuję się, że najłatwiejsze i najprostsze rozwiązania są najlepsze. Organizacja Projekt: Polska przygotowała zupełnie nową i unikatową akcję. W dzisiejszych czasach pojawił się bardzo duży problem z nienawiścią. Coraz częściej na murach polskich miast pojawiają się rasistowskie, nienawistne i wulgarne hasła czy obrazki. Jest ich na tyle dużo, że Polacy przestali je zauważać. Pora zacząć z tym walczyć!

HejtStop to kampania, której celem jest walka z rasizmem, wszechobecną homofobią oraz każdą formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej. W ramach kampanii zachęcają oni do zgłaszania nienawistnych treści oraz samodzielnego ich usuwania.

HejtStop jest po to żeby reagować się dało. Jak?

1. Zrób zdjęcie telefonem
2. Wejdź na www.hejtstop.pl
3. Daj się zlokalizować lub podaj lokalizację
4. Zaznacz na mapie
5. Wgraj zdjęcie
6. My zadziałamy, żeby napis zniknął.

We wrześniu 2013 inicjatorzy akcji uruchomili stronę internetową, na której znajduje się mechanizm przyjmowania zgłoszeń o “hejtach” – czyli wulgarnych napisach. Za jego pośrednictwem w bardzo łatwy sposób można zgłosić zauważony przez siebie obraźliwy napis. Część napisów usuwana jest we współpracy ze służbami miejskimi, właścicielami nieruchomości. Część usuwana jest podczas akcji angażujących mieszkańców miast. Odbywały się one już w: Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Warszawie.

Aktualnie inicjatorzy akcji pracują nad rozbudową sieci animatorów lokalnych, organizacji i nieformalnych grup partnerskich. Naszym celem jest zwiększenie naszej skuteczności w działaniach na obszarze całego kraju. Docelowo chcą oni posiadać aktywnych animatorów w każdym mieście.

Projekt realizowany jest przez Projekt: Polska w ramach projektu Obywatele dla Demokracji , finansowanego z funduszy EOG. Więcej informacji o tej inicjatywie znajdziecie na stronie www.hejtstop.pl oraz na FB www.facebook.com/zobacznienawisc

Przyznam się szczerze, że akcja HejtStop tak bardzo mnie zainteresowała, że sam za każdym razem gdy poruszam się po mieście szukam wulgarnych napisów. Oby więcej tego typu inicjatyw!

Share

One thought on “Akcja HejtStop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.