Badanie: Jak rozliczamy się z fiskusem?

Marka e-pity przygotowała ciekawe badanie dotyczące tego, co wszyscy tak bardzo kochamy! Chodzi oczywiście o proces rozliczania z fiskusem. Jak to robimy? Kiedy? Z kim? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w przygotowanym raporcie. 

W styczniu 2016 roku firma ECDF wykonała badania na zlecenie marki e-pity. Próbie 500 osób zadano pytania związane z rozliczaniem się z fiskusem. Pytano m.in. o to kiedy ankietowana osoba składa deklaracje podatkową, czy robi to sama, czy może ktoś jej w tym pomaga. Pytano także o formę składanej deklaracji. Jak się okazuje, wyniki wcale nie są tak oczywiste jak wydawać by się mogło. Zachęcam do zapoznania się z całym raportem, który znajdziecie Tutaj. Ja ustosunkuje się tylko do kilku wyników.

To co zaskoczyło mnie bardzo mocno, to fakt że ankietowane osoby na pytanie „Kto wypełnia i składa Pana/Pani PIT-a” bardzo często odpowiadali, że pomaga im ktoś z rodziny. Takich respondentów było prawie 30%, czyli tyle samo ile było osób które robią to samemu (34%). Co ciekawe! Kobiety częściej niż mężczyźni rozliczają się same. 🙂 Panowie! Do boju 🙂

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że miastowi częściej wypełniają PIT-a samodzielnie (39,4%). Tylko co 4 mieszkaniec wsi rozlicza się samemu. Wyraźnie rzadziej mieszkańcy miast proszą o pomoc znajomych lub członka rodziny. Robi to zaledwie co czwarty z tej grupy badanych, a aż 35% badanych mieszkańców wsi prosi o tego typu pomoc.

Bardzo często, gdy próbujemy rozkręcić swój własny biznes liczba druków i formularzy do wypełnienia silnie wzrasta. Sprawa z wypełnianiem ich nie jest już taka oczywista. Wtedy może okazać się bezpieczniej powierzyć nasze dokumenty księgowym. Niemniej, jeśli rozliczamy się z fiskusem tradycyjnie wypełniając tylko PIT-37, zachęcam do korzystania z takich rozwiązań jak aplikacja e-pity. Dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy i czasu sobie oraz naszym bliskim. Sam nie jestem specjalistą od rachunkowości ale zawsze korzystam właśnie z tej aplikacji. Dzięki niej szybko i sprawnie uzupełniam wszystkie niezbędne formularze.

Badanie marki e-pity wykazało również, że aż 61% respondentów rozliczało się z fiskusem elektronicznie. Musimy pamiętać, że grupa ankietowanych była niewielka i liczyła 500 osób, jednak wynik wyraźnie wskazuje na coraz większe przekonanie się społeczeństwa do nowych e-usług. Co roku statystyki przekazywane przez Ministerstwo Finansów również potwierdzają tę tezę. W roku 2016 złożono łącznie przeszło 20,5 miliona PIT-11 i póki co prawie 5 milionów PIT-37 (dane na dzień 20.04.16). W zeszłym okresie rozliczeniowym PIT-11 było łącznie niewiele ponad 20 milionów, a PIT-37 było 5,2 miliona. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord jeśli chodzi o liczbę dokumentów rozliczeniowych złożonych przy pomocy Internetu.

Zachęcam wszystkich czytelników do rozliczania się przy pomocy aplikacji e-pity. Szybko, za darmo, w 5 minut. Po prostu!
Polecam też raport przygotowany przez markę e-pity dotyczący rozliczania się z fiskusem – Tutaj
Zapoznajcie się też z nową inicjatywą „Mam to z Głowy”!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.