Białe plamy – gdzie ich najwięcej?

Minister Boni podróżuje po Polsce i przedstawia na konferencjach plany związane z wdrożeniem projektu „Polska Cyfrowa”. Ostatnio zawitał do Kostrzyna nad Odrą. Chcemy rozświetlić sytuacje dot. utrudnień z dotarciem do Internetu szerokopasmowego.
 Za pomocą strony http://www.uke.gov.pl/mapa/ możemy dowiedzieć się gdzie dotacje europejskie przydadzą się najbardziej, by wykluczyć Białe plamy.

Szef MAC kilka dni temu był na konferencji „Polityka spójności oparta na wynikach – Polska Cyfrowa” w Kostrzyniu nad Odrą. Została ona zorganizowana przez Jerzego Ostrucha – wojewodę lubuskiego oraz posła Waldemara Sługockiego. Boni przedstawiał na niej główne założenia Programu Operacyjnego Cyfrowa Polska, o którym już na łamach U24.pl pisaliśmy.

Wspominał o dotacjach, planach i elementach projektu. Dokładny opis projektu Cyfrowa Polska znajdziecie tu:
http://www.u24.pl/cyfrowa-polska-oddaj-swoj-glos/

Z racji, że teraz dużo mówi się o tym projekcie uznałem, że przeanalizuje sytuację i sprawdzę, gdzie w Polsce dotacje będą najbardziej potrzebne.
Gdzie występuje największe siedlisko „Białych Plam” czyli miejsc, gdzie Internet szerokopasmowy nie dociera?
Do tej analizy wykorzystam i porównam zestawienie wyników dot. Tego zjawiska z roku 2009 i z roku 2013. Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił stworzyć mapy dot. Białych Plam, nie na podstawie danych uzyskiwanych od operatorów , ale kierując się zgłoszeniami samych zainteresowanych.

Mapy te przedstawiają poziom dostępu do Internetu szerokopasmowego, telefonii etc. na terenie poszczególnych województw. Mapa może pokazać nam faktyczny obraz utrudnień z dostępem do podstawowych mediów, ponieważ została oparta na danych zebranych od samych użytkowników.
Dane od samych operatorów często są bardzo ogólne i nie pokazują dokładnej sytuacji.
Mój dom jest tego przykładem. Chciałem zamówić lepsze połączenie Internetowe. Pani pracująca w firmie operatorskiej przekonywała mnie, że do mojej ulicy dociera kabel o bardzo dobrej mocy przesyłowej. Niestety, jak się później okazało wcale tak nie było, choć ona zapewniała o jakości sieci.
Wniosek z tego taki, że tak naprawdę nawet Operatorzy nie są w 100% pewni gdzie dociera zasięg sieci. Dlatego pomoc obywateli w tym zakresie może być kluczowa.

biale_plamy

Przejdźmy do analizy samej mapy. Możemy zauważyć, że województwa takie jak mazowieckie, pomorskie, czy lubuskie i świętokrzyskie nie mają większych problemów z dostarczaniem Internetu szerokopasmowego. Niewiele gorzej sytuacja w 2009roku wyglądała w Wielkopolsce kujawsko-pomorskim, podlaskim, podkarpackim, zachodnio pomorskim. W pozostałych regionach sytuacja rysowała się raczej kiepsko.

Co udało się zrobić przez 4 lata?  Pokazuje to mapa z 2013 roku. Ta, została opracowana za pomocą analizy zgłoszeń i wyliczeniu wskaźnika ŚrZ, czyli średniej liczby zgłoszeń o braku dostępu do sieci na obszarze kraju na 10 000 mieszkańców. Im kolor ciemniejszy tym wyższa liczba zgłoszeń.
Łączna liczba zgłoszeń w kraju to 8715 a średnia dla Polski wynosi 2,26 zgłoszenia na 10000 mieszkańców. Wydaje mi się, że sprawa idzie ku dobremu. W większości regionów liczba zgłoszeń nie jest niepokojąca. Wręcz napawa optymizmem na przyszłe lata. Wyłamuje się tylko województwo łódzkie.

984c0031da27ccbbc6a13686dddd573a

Na stronie http://www.uke.gov.pl/mapa/ możemy także zobaczyć mapy zawierające dane dot. dostępności do punktów HotSpotw Polsce. W tym przypadku sprawa wygląda jeszcze przyjemniej. Liczba zgłoszeń na obszarze kraju to niecałe 3000 a ŚeZ dla Polski to zaledwie 0,73 zgłoszenia na 10000 mieszkańców.

6dbbb6d3dd73cf866ee33ceb0b96cc69

Jak widzimy, do zrobienia MAC ma jeszcze wiele by wyeliminować w pełni Białe Plamy na terenie naszego kraju. Jest to zdecydowanie kluczem do tego by wprowadzać e-administrację w Polsce. Możemy tylko trzymać kciuki, że przy pomocy Unii Europejskiej i jej funduszom uda się wprowadzić w życie Projekt „Polska Cyfrowa”

Na koniec dodam tylko, że więcej danych dot. Problemów z siecią, zjawiska Białej Plamy czy dokładnych wskaźników dla danego województwa  możecie znaleźć na stronie:
http://www.uke.gov.pl/mapa/
Mapy generowane są na bieżąco, więc jeśli któryś z Was ma utrudniony dostęp do łącza szerokopasmowego czy innych mediów, zapraszam na stronę by wysłać zgłoszenie o problemie.

Foto: uke.gov.pl

Share