Biblioteki chcą walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich chce przyłączyć się do walki z wykluczeniem cyfrowym. Zasypali pocztę MAC setkami podań o dotację na promocję i edukacje dot. nowych technologii. Urzędy uważają, że biblioteki winny zająć się promocją czytelnictwa,a nie rozwiązań cyfrowych. U24.pl zgadza się z SBP. Po co mnożyć byty skoro można wykorzystać i doposażyć już istniejące budynki?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie raz informowało, że planuję zbudować sieć Centrów Cyfrowych. Miałyby to być miejsca, gdzie każdy swobodnie skorzystać będzie mógł z nowych technologii. Pytanie jest jedno. Czy jest sens tworzyć kolejne byty? Może wystarczy wykorzystać miejsca już istniejące? Odpowiedzią na te pytania może być chęć bibliotek do podjęcia się zadania.

Elżbieta Stefańczyk,  która jest przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wyraziła chęć podjęcia się wyzwania jakim jest walka z wykluczeniem cyfrowym. W Polsce jest ponad 8 tysięcy placówek bibliotek, które znajdują się praktycznie wszędzie. W małych miejscowościach, w wielkich metropoliach ale też w małych wioskach. Dostęp do bibliotek ma każdy człowiek.

Badania, które zostały przeprowadzone przez Program Rozwoju Bibliotek pokazują, że zapotrzebowanie na dostęp do Internetu w budynkach czytelni miejskich jest ogromny. Aż 30% ludzi zapytanych przyznało się, że w ciągu ostatniego roku będąc w bibliotece, skorzystało z Internetu. Dodatkowo aż jedna trzecia pytanych stwierdziła, że to był ich pierwszy kontakt z siecią.

Niestety, pomimo wielkich chęci i predyspozycji biblioteki nie zostały wzięte pod uwagę w planie zagospodarowania 130 milionów złotych, które będą przekazane na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Urzędy tłumaczą tą decyzję tym, że czytelnie miejskie mają promować czytelnictwo, nie nowe technologię. Osobiście nie zgadzam się z tym zdaniem. Coraz częściej ludzie, którzy przychodzą do bibliotek pytają się pracowników, co to jest Internet i jakie przynosi ułatwienia. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być wykorzystanie ich do stworzenia planowanych Centrów Cyfrowych. Wystarczyłoby tylko odpowiednio doposażyć istniejące budynki i ewentualnie doszkolić kadrę. Sądzę, że wyszłoby to taniej niż tworzyć od podstaw całą sieć CC.

To co mnie cieszy, to postawa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, którzy widzą w sobie potencjał do walki z wykluczeniem cyfrowym. Ich chęci oraz determinacja, którą wykazały poprzez zasypanie poczty MAC setkami podań o dotację na edukację i promocje nowych rozwiązań. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przemyśli tę sprawę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.