CEiDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest spisem przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, działających na terenie Polski. Teraz i on doczekał się zmian. Od połowy 2011 roku jest on prowadzony w wersji teleinformatycznej.

Ministerstwo Gospodarski stworzyło miejsce w sieci, gdzie każdy z nas z łatwością może przeglądać obowiązujące przepisy dotyczące przedsiębiorców i gospodarki. Dodatkowo udostępniona do wglądu została Baza Przedsiębiorców. Znajdziemy tam wyszukiwarkę, dzięki której w łatwy sposób znajdziemy podmioty gospodarcze.

Jednak nie to jest w tym miejscu najważniejsze. Na stronie CEiDG możemy w łatwy sposób za pomocą sieci założyć własną działalność gospodarczą. Jeżeli mamy dostęp do konta ePuap i posiadamy podpis elektroniczny, przejdziemy przez wszystkie etapy procedury nie odchodząc od naszego komputera. W przypadku, gdy nie posiadamy profilu zaufanego, sprawa jest delikatnie utrudniona. Możemy złożyć wniosek o wpis do ewidencji drogą elektroniczną, ale będziemy musieli w przeciągu 7 dni od daty złożenia udać się do Urzędu Gminy w celu podpisania dokumentu.

Projekt ten był jednym z najbardziej pochwalanych pomysłów na konferencji: e-administracja w biznesie 2013, która odbyła się w Poznaniu. Specjaliści twierdzą, że może być ona wzorem do naśladowania dla innych systemów dotyczacych e-usług.

Więcej informacji  znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.