#CodeWeek2020 dla Polski

#CodeWeek2020 już za nami. Polska zdobyła w tegorocznej edycji pierwsze miejsce w kategorii liczba wydarzeń w stosunku do populacji! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom! Fantastyczne wieści! Czym jest CodeWeek, i czy w przyszłym roku obronimy tytuł? 

Jak zachęcać ludzi do programowania? Jak przekonać dzieci, że kodowanie nie jest wiedzą tajemną? Jak przygotować nastolatków do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy? Jak udowodnić starszym, że nigdy nie jest za późno na naukę, a rozumienie linijek kodu w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej istotne? Unia Europejska próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie i co roku organizuje Europejski Tydzień Kodowania. Wydarzeniu patronuje Komisja Europejska. Celem organizatorów jest stworzenie miejsca do wymiany poglądów i umiejętności pomiędzy przedstawicielami krajów wspólnoty. To wspaniała okazja by wziąć udział w projekcie o charakterze ogólnoeuropejskim, przy okazji ucząc się czegoś nowego!

Dlaczego warto brać udział w Europejskim Tygodniu Kodowania? Pomijając walory edukacyjne, to w 2019 roku wzięło w tej inicjatywie przeszło 4,2 miliona uczestników mieszkających w ponad 80 krajach na całym świecie! Myślę, że udział w tak wielkiej imprezie jest czymś fantastycznym!

W tym roku CodeWeek odbył się w nieco innej formie, z racji epidemii Covid-19, sporo wydarzeń z tym związanych odbyło się w sieci. Obywatele z wielu krajów wspólnoty mieli szansę uczyć się programowania i pokrewnych umiejętności zdalnie. Ideą tego przedsięwzięcia jest przekonywanie nieprzekonanych, że kodowania może nauczyć się każdy i nie jest to w żadnym stopniu wiedza tajemna i straszna.

Ta edycja CodeWeek okazała się dla Polski wyjątkową. Nasz kraj zajął pierwsze miejsce w europejskiej rywalizacji! Jak mówi Sekretarz Stanu Marek Zagórski: „Polacy po raz kolejni pokazali, że są kreatywni i pełni zaangażowania, niezależnie od okoliczności. Kiedy w lipcu ogłaszaliśmy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online” obawialiśmy się, czy świętowanie CodeWeek w ogóle będzie możliwe. Tymczasem Państwa zaangażowanie przerosło nasze wyobrażenia. Bardzo za nie dziękujemy”. Jak widać, Polacy niezależnie od okoliczności są w stanie rywalizować z najlepszymi organizując wydarzenia promujące programowanie. Pomimo ograniczeń związanych z rygorem sanitarnym udało się pobić rekord liczby wydarzeń! Podczas #CodeWeek2020 odbyło się w Polsce 20,5 tysiąca wydarzeń! Cóż za liczba! 20 tysięcy inicjatyw promujących szeroko pojęte programowanie! Dziennie takich eventów edukacyjnych było prawie trzy tysiące! Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, w Polsce wydarzenia odbywały się co minutę! Liczby jak z kosmosu!

Taki wynik zapewnił Polsce pierwsze miejsce w kategorii „Liczba inicjatyw w stosunku do populacji” w tegorocznej edycji CodeWeek i z pewnością zwiększył  wśród Polaków (zwłaszcza tych młodych) pojęcie na temat programowania i nowych technologii. Na drugim miejscu była Estonia z 543 wydarzeniami i Austria z 2924 wydarzeniami.

Polacy rok rocznie zwiększają liczbę wydarzeń organizowanych podczas CodeWeek. W 2014 były to zaledwie 283 inicjatywy, w 2015 już niemal 10 razy więcej, w 2016 mieliśmy 4674 wydarzenia, a w 2018 przeszło 5 tysięcy! Co ciekawe, tegoroczne 20 tysięcy inicjatyw to prawie 1/3 WSZYSTKICH wydarzeń zorganizowanych w ramach tegorocznego CodeWeek!

Top 5 miast w Polsce, które zorganizowały najwięcej inicjatyw, na których uczestnicy mogli zwiększać swoje kompetencje cyfrowe to:

  1. Warszawa – 998
  2. Kraków – 989
  3. Poznań – 809
  4. Aglomeracja śląska – 757
  5. Łódź – 545

Pełna lista miejsc znajduje się tu: https://codeweek.eu/events

Zainteresowała Was inicjatywa CodeWeek? Kolejna edycja odbędzie się już 9-24 października 2021, na którą serdecznie Was zapraszamy! Więcej informacji na temat tego projektu znajdziecie Tutaj.

Jeszcze raz Gratulacje dla Nas wszystkich! Brawa dla Polski za zdobycie złota! Czy w przyszłym roku jeszcze wyżej podniesiemy poprzeczkę? 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.