„Cyfrowa Polska” – Oddaj swój głos!

Cyfrowa Polska to projekt obejmujący lata 2014-2020. Zostanie nań przekazane 8mld złotych. Wykorzystane zostaną na budowę infrastruktury technicznej, poprawę stanu sieci Internet w Polsce oraz tworzenie nowych usług  dostępnych przez Sieć (e-administracja etc.). Dodatkowym polem, gdzie pieniądze zostaną rozdane to nauka i rozwój umiejętności cyfrowych w społeczeństwie.  Wszystko po to by dotarcie do e-usług było łatwiejsze a nasze życie prostsze. Także i my możemy mieć wpływ na to, gdzie dokładnie zostaną te środki zainwestowane. Masz pomysł? Oddaj głos w pełni Online https://mamzdanie.org.pl/ do 06.11.13r

 

8 Miliardów złotych… Ogromne pieniądze. Gdyby ktokolwiek zapytał nas na ulicy, co zrobilibyśmy z taką pulą gotówki, odpowiedź byłaby zapewne przewidywalna. Samochód, dom, wycieczki itp.  Jednym słowem, chcielibyśmy by nasze życie było przyjemniejsze, łatwiejsze i prostsze. No Właśnie!
Wyobraźcie sobie, ze właśnie my, jako naród wygraliśmy los na loterii.

Polska na naszych oczach, nabiera rozpędu. Jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju państwa. Może być on tak szybki, także dzięki Funduszom Europejskim. Co siedem lat na nowo ustala się budżet Unii Europejskiej, z którego później przekazuje się środki na konkretne Fundusze. Ten moment właśnie nadszedł.

8 Miliardów złotych, to kwota jaka została przeznaczona na projekt Cyfrowa Polska, na lata 2014-2020. Program został przygotowany przez MAC i MRR.  Cel jest jasny, poprawa życia społeczeństwa.
W jaki sposób? Projekt zakłada trzy główne osie:

 

1) Powszechny dostęp do szybkiego Internetu.

To ważny punkt tego programu. Koniecznym jest by każdy Polak miał równy dostęp do szybkiego połączenia z Siecią. Niestety, w tym momencie jest z tym kiepsko. Z danych wynika, że aż 76% aktywnych łączy nie pozwala obsłużyć prędkości szybszych niż 10mb/s. Jedynie 4% gwarantuje połączenie szybsze niż 30mb/s. Poprawa tego stanu rzeczy, to dobra informacja także dla mnie. Do miejsca gdzie mieszkam, dociera kabel o prędkości nieprzekraczającej 2mb/s. W XXI wieku to niedopuszczalne.
Założeniem projektu Cyfrowa Polska jest to, by do 2020roku każdy Polak miał dostęp do światłowodów. To może się udać, zważywszy że aktualnie budowane jest ok 40tysięcy km sieci w Polsce.

 

2) E-administracja i otwarty rząd.

Kolejnym głównym założeniem projektu jest powiększanie oferty e-usług. Priorytetem będą te działania, które zostały określone jako niezbędne w Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Chodzi o e-administracje, wymiar sprawiedliwości, ochronę zdrowia, prowadzenie działalności gospodarczej etc.
Jest to wspaniała wiadomość dla wszystkich obywateli. Nasz kraj odstaje od liderów światowych,  jeśli chodzi o e-administrację i zaufanie do niej. Dlatego uważam, że równolegle z wdrażaniem kolejnych e-usług powinno się prowadzić  kampanie informacyjne. Niestety, spora część naszego społeczeństwa nadal nie ufa rozwiązaniom innym, niż wizyta w odpowiednim urzędzie i odczekanie koniecznej ilości czasu. Trzeba postarać się ich przekonać, że to nie jedyna droga.

 

3)Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa

Ostatnim głównym punktem zakładanym przez projekt Cyfrowa Polska, jest rozwój umiejętności technicznych Polaków. MAC wychodzi z założenia, że nie tylko infrastruktura jest ważna. Potrzebne jest także stałe podwyższanie kompetencji użytkowników Internetu. Jak wynika z badań, do sieci podłączone jest już 70% polskich domów. Niestety, tylko  59% korzysta z tego dobrodziejstwa na co dzień.  Nieco ponad 30% dorosłych rodaków, nie korzystało nigdy z komputera. Czas to zmienić.
Bardzo ważnym jest by przy stałym rozwoju technologii nie zapomnieć o tych, którzy z różnych przyczyn zostali wykluczeni cyfrowo. Koniecznym jest poszerzanie świadomości wśród Polaków o istnieniu nowych rozwiązań technologicznych, które są po to by ułatwić nam życie.
To dobry ruch ze strony Ministerstwa. Człowiek uczy się całe życie, a w tak szybkim postępie technologicznym jest to jeszcze bardziej potrzebne.

Ruszyły konsultacje społeczne. Na stronie https://mamzdanie.org.pl/ możemy znaleźć więcej informacji dotyczących tego projektu oraz dodać swoją opinię i propozycję zmian. Konsultacje potrwają do 06.11.13r
Jeżeli, tak samo jak ja chcecie mieć wpływ na wchodzące rozporządzenia nie traćcie czasu.
Wchodźcie na mamzdanie.org.pl. Pokażcie, że Macie Zdanie

Więcej informacji na temat PO PC znajdziecie także Tutaj

Share