Cyfryzacja Polski – Priorytet dla Rządu

Minister Rafał Trzaskowski zabrał głos na sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Przedstawiał on swoje cele dotyczące cyfryzacji Polski. Pierwszy dotyczył finalizacji inwestycji z poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2007-2014. Chodzi tu przede wszystkim o rozwój sieci szerokopasmowej oraz tworzenie e-usług Drugi, wdrożenia w życie dokumentu strategicznego PO PC. 

Kilka dni temu Minister Rafał Trzaskowski przedstawiał swoje cele dotyczące cyfryzacji Polski na sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Możemy podzielić je na dwie główne kategorie:

 1. Ukończenie projektów z perspektywy finansowej 2007-2014
  Jak zapowiada Minister Trzaskowski ukończenie tych przedsięwzięć zajmie jeszcze około dwa lata, a dotyczą one głównie inwestycji w sieć szerokopasmową i w e-usługi. Na komisji sejmowej szef MAC zwrócił uwagę, że w roku 2014 zakończyć się mają pracę nad siecią szerokopasmową w województwach lubuskim, pomorskim i wielkopolskim. Priorytetem Polski, zapisanym także w dokumentach strategicznych jest to, by do 2015 roku wszystkie województwa objęte były „szerokopasmówką”. Czy to się uda? Miejmy nadzieję, że tak.

  Szef MAC zwraca także uwagę w tej kategorii na e-usługi. Trzaskowski sugeruje, że w Internecie jest już bardzo dużo e-usług, z których mogą korzystać obywatele. Niestety trudno jest je znaleźć. Wiele z nich wymaga od nas przynajmniej jednej wizyty w urzędzie w celu podpisania dokumentów papierowych. Trzeba to zmienić. Minister zwracał także po raz kolejny na dojrzałość e-formularzy. Przenoszenie dokumentów papierowych do wersji elektronicznych w stosunku 1:1 jest błędem. Konieczne jest zadbanie by e-formularze były łatwe w obsłudze. Trzaskowski sugeruje by część formularzy wypełniały urzędy w imieniu obywatela, a ten tylko poświadczał ich prawdziwość. Jest to ciekawa wizja. Osobiście ucieszyłbym się, gdyby formularze wypełniały za mnie automatycznie część danych, które wynikają z mojego Profilu Zaufanego czy konta na ePUAPie. Zwiększyłoby to wygodę obywateli.

  W tej kategorii Minister powiedział jeszcze o zmianach dotyczących ePUAPu. Jak powiedział Trzaskowski:  „Plan mamy taki, żeby nie zabierać z ministerstw e-usług, tylko żeby platforma ePUAP przekierowywała na e-usługi każdego z ministerstw”. Jest to bardzo ciekawy pomysł, który odciążyłby system ePUAP. Konieczne jednak byłoby zapewnienie interoperacyjności i pełnej sprawności wszystkim e-usługom, które oferują urzędy. Może na to wpłynąć zmiana ustawy o informatyzacji, która zakłada jeden standard skrzynek podawczych i e-formularzy.

 2. Realizacja Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa
  Głównymi założeniami tej kategorii jest wypełnianie celów postawionych w dokumencie PO PC. Został on podzielony na trzy osie. Pierwsza dotyczy budowy sieci szerokopasmowej w Polsce, w taki sposób by każdy obywatel mógł korzystać z Internetu o prędkości minimum 30 MB/sek.

  Druga oś dotyczy rozwoju samej e-administracji i otwartego rządu. Chodzi tutaj głównie o rozwój dojrzałych e-usług, z których korzystać będą mogli wszyscy obywatele. Dlatego też konieczne jest przystosowanie ich dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. W tej osi dokument zakłada także zwiększenie ilości danych, które są udostępnianie obywatelom drogą elektroniczną. Chodzi tutaj min. o dane demograficzne, wyniki wyborów, dane budżetowe,podatkowe i wiele więcej. Trzaskowski sugeruje, że do marca tego roku stworzone będzie Centralne Repozytorium Informacji Publicznej. Będzie to strona, która przekierowywać będzie obywateli do wszystkich dostępnych online baz informacji publicznej.

  Ostatnia oś PO PC dotyczy bardzo istotnej kwestii. Chodzi tutaj o kompetencje cyfrowe. Konieczne jest zwiększenie odetka osób, które potrafią korzystać z Internetu i nowych technologii. Trzeba przekonać ludzi do zalet tych rozwiązań, zwłaszcza osób starszych. Jak mówi Minister Administracji i Cyfryzacji ” jeśli nie będziemy potrafili korzystać z internetu, to na niewiele się przyda szybki internet i e-usługi”. Zgadzam się z Ministrem. Badania organizowane przez MAC wskazują na bardzo duży odsetek Polaków, którzy nigdy nie korzystali z komputera, bo nie widzą takiej potrzeby. Konieczne jest zwiększanie popytu na e-usług i na korzystanie z Internetu. Trzeba sprawić by więcej ludzi uważało sieć za „potrzebną”.

Minister Trzaskowski przedstawił bardzo odważne plany dotyczące cyfryzacji Polski. Miejmy nadzieję, że uda się wdrażać te założenia bez większych opóźnień i wpadek. Musimy jednak pamiętać, że Panu Trzaskowskiemu zostało niewiele czasu do wyborów parlamentarnych. Przy założeniu zmiany partii rządzącej na inną, ambitne plany MAC mogą spełznąć na niczym.

U24.pl trzyma kciuku za Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Więcej informacji dot. wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego na komisji sejmowej znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.