Dane Auta Online

Polska po raz kolejny uczy się od liderów e-administracji w Europie i planuje wdrożyć kolejny już system, który działa w Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Gdy ustawa, która zmieni aktualne Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie, każdy z nas będzie mógł sprawdzić historię kupowanego auta. Umożliwi to nam Centralna Ewidencja Pojazdów.

Projekt ustawy pomyślnie przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe i został on  przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Prace związane ze zmianą prawa oraz działania implementacyjne są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Wdrożeniem tego projektu zajmuje się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Centralny Ośrodek Informatyki. Zapewniają oni, że jest to namiastka szeregu e-usług, które mogą przynieść wiele dobrego dla obywateli.

Jeśli chodzi o „Historię pojazdu”, po raz kolejny udowodniona jest teza, że te rozwiązania które są najprostsze, są także najskuteczniejsze. Proces sprawdzania historii auta będzie wręcz banalny. Wystarczy wpisać numer nadwozia VIN, datę rejestracji oraz numer rejestracyjny samochodu, który zamierzamy zakupić.

Aktualnie polskie prawo nie przewiduje możliwości wglądu do Danych Pojazdów przez zwykłych obywateli.
Mogą to robić jedynie uprawnione do tego instytucje oraz aktualny właściciel auta. Zmiany w ustawie sprawią, że każdy, bez uzasadnionego interesu będzie mógł sprawdzić historię kupowanego samochodu.

Usługa, jak zapowiada MSW będzie bezpłatna i dostępna online. Wpisując zapytanie, automatycznie uzyskamy odpowiedź. Bez konieczności składania wniosków i oczekiwania na rozpatrzenie.
Jest to kolejny ciekawy projekt, który ma szanse powodzenia. Władza coraz częściej otwiera Dane, które powinny być ogólnodostępne. Gdy pomysł wejdzie w życie, każdy z nas będzie mógł sprawdzić, czy sprzedawca auta nie oszukuje nas w sprawie historii rejestracji etc.

Pełny projekt Ustawy dostępny jest pod linkiem Tutaj

Share

One thought on “Dane Auta Online

  1. To świetna wiadomość dla kupujących samochód. Na pewno skorzystam z tego rozwiązania. Pytanie tylko, kiedy je dostaniemy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.