Dbajmy razem o poprawność danych

Sprawdź poprawność adresów zapisanych w bazach TERYT, GUS, czy GUGIK. Razem pracujmy nad referencyjnością i czystością cyfrowego świata. Przyłącz się do testów!

Społeczeństwo informacyjne opiera się o dane, na podstawie których pozyskiwana jest wiedza. Nie zbudujemy domu bez odpowiednio wykonanych pomiarów. Nie wyliczymy równania bez jednoznacznych wzorów. Świat musimy na czymś oprzeć, na czymś co pewne, na czymś co nie jest do podważenia. To samo tyczy się społeczeństwa informacyjnego. Jeśli dostarczać będziemy dane, które są klarowne, zgodne z prawdą i w formacie umożliwiającym przetwarzanie, szybko dostarczymy sobie cyfrowych narzędzi, które wpłyną na nasz rozwój i wygodę.

Tym wstępem chciałem podkreślić jak ważne jest by mówić jednym językiem. Zwłaszcza w świecie cyfrowym. Gdy pisałem pracę magisterską słuchałem wielu ekspertów, którzy wypowiadali się na temat e-administracji. Zapadła mi w pamięć wypowiedź profesora Cellarego z Katedry Technologi Informacyjnych na UEP. Mówił on, że nie należy „elektronizować bałaganu”. Jak możemy zadbać o porządek? Jakiś czas temu trafiłem na bardzo fajną inicjatywę, którą rozpoczęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Zdecydowano się na porządkowanie adresów nieruchomości w Polsce. Co ciekawe, każdy z nas może przyczynić się do tego, by dane były poprawne. Każdy z nas może zapewnić porządek w cyfrowym worku z danymi.

Idea aplikacji jest prosta. Wprowadzamy i weryfikujemy dane adresowe miejsc, które znamy. Mogą to być nasze miejsca zamieszkania, adresy miejsc pracy, miejsc gdzie byliśmy na wakacjach, czy miejsca popularne. Wprowadzając dane lokalizacyjne otrzymujemy konkretny i poprawny adres danego miejsca. Dodatkowo otrzymujemy informacje o tym co jest aktualnie zapisane w bazach GUS, TERYT, czy Poczty Polskiej i GUGIK. Jeśli wszystkie dane, ze wszystkich baz są takie same – jest dobrze. Jeśli nie, należy zgłosić tę informację poprzez formularz znajdujący się na stronie testowej.

Swego czasu Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło poprawność adresu Pałacu Kultury w Warszawie przy Placu Defilad 1. Jak się okazuje, adres uniwersalny – czyli ciąg znaków składający się z kodu pocztowego (tzw. PNA 5 cyfr), kodu terytorialnego (7 cyfr), identyfikatora miejscowości (7 cyfr), współrzędnych geodezyjnych x, y danego punktu adresowego oraz numeru budynku – różnił się od poprawnego. Testowana aplikacja pozwoliła na wychwycenie właśnie tego rodzaju błędów.

Zachęcam Was do testowania i sprawdzania Waszych adresów. Sprawdzajcie ich poprawność! Zadbajmy o to, by dane adresowe w naszym kraju były klarowne i jednoznaczne. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie http://itia.pl/adres/. Adres zaczynamy wpisywać od województwa, przechodząc przez powiat, gminę, miejscowość, a na ulicy i budynku kończąc. Warto podkreślić, że Adresy w żaden sposób nie są łączone z osobami dokonującymi testów.

Adres aplikacji: http://itia.pl/adres/

Jeśli zauważycie jakieś niezgodności – należy te informacje przekazać do organizatorów poprzez przycisk „Zgłoś błąd” na górze ekranu. Osobiście bardzo mnie cieszą tego typu inicjatywy, w które angażuje się Polaków. Wspólnie pracujmy na rzecz naszego Państwa. Wspólnie sprzątajmy cyfrowy bałagan! Nasz aktywny udział przyspieszy budowę aplikacji i przyczyni się do poprawy referencyjności baz adresowych w administracji publicznej. A na tym przecież nam zależy?

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.