Deklaracja VAT-7 – Przez Internet!

Coraz więcej ludzi składa deklaracje podatkowe online. Coraz więcej przedsiębiorców przygotowuje PIT-11 drogą elektroniczną. Wciąż jednak mało podatników wysyła deklaracje VAT-7 przy pomocy Internetu. Jak to zrobić najszybciej?

Ostatnio z ciekawości zajrzałem na portal finanse.gov.pl, by przejrzeć najnowsze statystyki dotyczące e-deklaracji. Muszę przyznać, że byłem miło zaskoczony! Rok 2014 pobił kolejne rekordy i udało się utrzymać tendencje wzrostową jeśli chodzi o łączną liczbę wysyłanych elektronicznych deklaracji podatkowych. W 2014 roku złożyliśmy ich prawie 20 milionów (dane na wrzesień 2014). Tradycyjnie, największą popularnością cieszył się PIT-11 i uzyskał wynik prawie o 2 miliony wyższy niż w roku 2013. Jeśli chodzi o PIT-37, to również liczba złożonych deklaracji jest wyższa o 1,3 miliona niż rok temu. Pogratulujmy sobie nawzajem!

Najbardziej zainteresował mnie wynik e-deklaracji VAT-7. Deklarację tą złożyło w 2014 roku przeszło 4,5 miliona przedsiębiorców. Paradoksalnie to wynik, który mógłby być zdecydowanie wyższy. Do składania tego formularza zobowiązani są bowiem wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem miesięcznie i nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego.

Wydaje mi się, że taka liczba złożonych e-deklaracji VAT-7 może być spowodowana zdecydowanie mniejszą popularnością tego formularza. Ministerstwo Finansów oraz firmy komercyjne najwięcej miejsca w reklamach dotyczących e-deklaracji podatkowych poświęcają takim formularzom jak PIT-11, czy PIT-37. Być może spora część przedsiębiorców, którzy muszą składać te dokumenty do urzędu nie jest świadoma możliwości załatwienia tej sprawy online. Jeśli tak jest, spieszę ze sprostowaniem! 🙂

Zarówno formularz VAT-7, jak i VAT-7K (dotyczy małych podatników, których sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości w złotych kwoty 1.200.000 euro, rozliczających się za okresy kwartalne) i VAT-7D (dotyczy przedsiębiorców, którzy nie są małymi podatnikami, a wybrali kwartalne rozliczenie VAT) przedsiębiorcy mogą składać przy pomocy Internetu! Wydaje mi się osobiście, że jest to bardzo ciekawa informacja, która pozwoli podatnikom na oszczędzanie czasu i pieniędzy, zważywszy że częstotliwość składania tych deklaracji jest wysoka. Przedsiębiorcy rozliczający się miesięcznie robią to do 25. dnia każdego miesiąca, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego. Może warto skorzystać z dobrodziejstw e-deklaracji i ułatwić sobie życie?

By życie stało się jeszcze łatwiejsze, możemy wygenerować deklarację VAT-7 szybko i sprawnie, a gotową wysłać do urzędu z poziomu aplikacji fillUp. Ostatnio o niej trochę pisałem na U24.pl (Tutaj). FillUp posiada ciekawy i prosty kreator umożliwiający tworzenie deklaracji takich jak wspomniany wyżej VAT, czy PIT. Dodatkowo, na samym końcu procesu możemy je przekazać online do odpowiedniego urzędu bez e-podpisu. Warto zaznaczyć, że w bazie kreatora znajduje się także przeszło 1800 innych formularzy, które możemy szybko wygenerować. Nic tylko korzystać!

Więcej informacji na temat deklaracji VAT-7 znajdziecie Tutaj
Pobrać darmową wersję programu fillUp możecie Tutaj
Bezpośrednie linki do formularzy: VAT-7 i VAT-7K

Share

One thought on “Deklaracja VAT-7 – Przez Internet!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.