e-Administracja nie ma wakacji i bije rekordy!

Wakacje minęły tak szybko jak zwykle. Pewnie wielu z nas zdecydowało się na zupełne inne spędzanie urlopu niż w latach poprzednich. Nasze zachowania zostały mocno przedefiniowane przez COVID-19. Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się na swojej stronie podsumowaniem okresu wakacyjnego w postaci liczby wykorzystanych poszczególnych e-usług. Myślę, że MC może być zadowolone! Polacy coraz chętniej korzystają z e-administracji. Czy miała wpływ na to izolacja? 

Pierwszą e-usługą, z której Polacy korzystali wyjątkowo intensywnie tego lata jest założenie Profilu Zaufanego. Od lipca do końca sierpnia aż 624 tysiące ludzi założyło Profil, który pozwala na potwierdzenie swojej tożsamości w internecie i realizację wielu innych e-usług. Co ciekawe, prawie o 250 tysięcy więcej ludzi skorzystało z tej e-usługi w stosunku do zeszłego lata.  Aktualnie prawie 8 milionów Polaków posiada już PZ. Tylko tego roku założono ich 3,2 miliona. To bardzo dużo! Czy w przyszłym roku pobijemy rekord?

W wakacje Polacy wysłali aż niemal 272 tysiące pism ogólnych. Jak mówi Minister Cyfryzacji: „Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej. Nie ma jednej kategorii spraw, którą można dzięki niemu załatwić. Jest ich wiele. To może być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek”. W wakacje 2019 wynik wysłanych psim ogólnych był o ponad połowę niższy.

Idąc dalej. W lipcu 2020 urodziło się 31 tysięcy dzieci. Co ciekawe 43 procent z tych narodzin zgłoszono online. Dla przypomnienia – rodzice nie muszą teraz iść do urzędu by zdobyć PESEL i zgłosić narodziny swojej pociechy. Można to zrobić online! W lipcu również niewiele ponad 13 tysięcy narodzin zgłoszono online. Gratulacje dla rodziców! Wiedzą jak oszczędzać czas! Sądzę, że każdego roku wynik ten będzie coraz lepszy. Warto wyniki z tego okresu wakacyjnego porównać z rokiem poprzednim. W lipcu 2019 zaledwie 13 procent dzieciaków zgłoszono online. To wzrost o 30%! Jaki wynik będzie za rok?

Jak przeczytać możemy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:  „e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch zostanie zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną”.

Polacy również chętnie meldowali się i wymeldowywali drogą elektroniczną podczas wakacji. Przeszło 31 tysięcy ludzi załatwiło tę sprawę online. To wynik 3-krotnie lepszy niż w 2019 roku. Skoro już jesteśmy przy meldunku, warto wspomnieć o dowodzie osobistym. Tu również w wakacje padł nowy rekord, bo Polacy złożyli 63,5 tys wniosków o nowy dowód online. To wynik dwukrotnie wyższy niż rok temu!

Na koniec warto wspomnieć o wniosku o odpis aktu stanu cywilnego. Polacy złożyli ten wniosek online przeszło 36 tysięcy razy, co jest wynikiem 4-krotnie lepszym niż w roku 2019. Choć tu muszę dodać swoje trzy grosze. W lipcu tego roku również wysyłałem wniosek o odpis aktu stanu cywilnego. Po miesiącu oczekiwania i wielu telefonach do urzędów okazało się, że nadal nie jest on obsłużony. Fakt faktem, wysłałem wniosek do Urzędu dzielnicy, który nie zajmował się tego typu wnioskami. ePUAP pozwolił mi jednak to zrobić, przez co podejrzewam mój wniosek utknął gdzieś pomiędzy czasem i przestrzenią. Później wysłałem jeszcze raz ów wniosek do urzędu stanu cywilnego i już po kilku dniach akt stanu cywilnego miałem w swojej skrzynce pocztowej. Myślę, że przy wysyłaniu wniosków o uzyskanie aktu stanu cywilnego w liście dostępnych adresatów nie powinny wyświetlać się te urzędy, które nie zajmują się powyższą sprawą.

Muszę przyznać, że te wyniki robią wrażenie. Gratulacje należą się Ministerstwu Cyfryzacji i Wam – Obywatelom, którzy są odważni na tyle by sięgać po nowe i nieznane. Właśnie też po to powstał ten blog. Od siedmiu lat próbujemy udowadniać, że warto próbować nowych rozwiązań, bo kto wie ile łącznie czasu w życiu będziecie w stanie oszczędzić na e-usługach. Trzymam kciuki za rozwój nowych e-rozwiązań ale też wierzę, że każdego roku Polacy częściej będą używać e-administracji

Więcej informacji na ten temat – Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.