E-dowód osobisty? W końcu nadchodzi!

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną dzięki zmianie przepisów będzie mógł być wydawany od marca 2019 roku. Tym samym najpewniej udało nam się uniknąć kary, która wisiała nad Polską. Gdyby projektu nie udało się dokończyć nasz kraj musiałby oddać Unii Europejskiej prawie 150 mln złotych! Co zmieni się od marca 2019 roku? 

Rada Ministrów jakiś czas temu przyjęła odpowiednie przepisy, dzięki którym od marca 2019 roku w Polsce rozpowszechniane będą nowe dowody osobiste zawierające warstwę elektroniczną. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych”. To w mojej opinii milowy krok do idei tzw. #urząd24. Co ważne e-dowód będzie posiadał tzw aplikację ICAO, czyli „dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy””. Dzięki temu Polacy będą mogli zdecydowanie szybciej przechodzić przez odprawę na lotniskach.

Zastanawiam się, w jaki sposób każdy obywatel będzie mógł w domu korzystać z funkcji, jakie zawierać będzie warstwa elektroniczna dowodu osobistego. Ma on pozwolić nam potwierdzać naszą tożsamość online. To znaczy, że będzie on spełniał tę samą rolę co bankowość elektroniczna, czy ePUAP i Profil Zaufany. (Warto mnożyć byty?) Ministerstwo Cyfryzacji w artykule na swojej stronie dość enigmatycznie opisuje jak faktycznie będzie ów warstwa elektroniczna działać. Dowód „umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online (w praktyce będzie wymagało to przyłożenia nowego dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN)”. Czy to oznacza, że każdy Polak będzie musiał posiadać przy swoim komputerze takowy czytnik? Czy może z perspektywy załatwiania spraw drogą elektroniczną z własnego mieszkania nowa warstwa dowodu nie zmieni nic, a jedynie skanować dowód będzie można w tak zwanych „okienkach”? Mam nadzieję, że w krótce ta kwestia zostanie wyjaśniona.

Tak samo mgliście została przestawiona kwestia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji możemy przeczytać, że „w nowym dowodzie osobistym przewidziano też przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego”. Domyślam się, że ta funkcja dowodu jest dopiero w fazie przygotowawczej i podejrzewam, że nie znajdziemy jej w pierwszej fazie projektu.

Proces wymiany naszych dowodów osobistych będzie naturalny i trwać będzie 10 lat. Każdy kto będzie chciał posiadać nowy wzór dowodu wcześniej, będzie mógł złożyć odpowiednie pismo w urzędzie i wymienić aktualnie przyznany mu dowód. Warto wspomnieć, że wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego można składać online!  Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu Tutaj!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.