e-Faktury w 2017 roku?

Unia Europejska chce by do 2020 roku we wszystkich krajach członkowskich działały e-faktury. Pod koniec maja została podpisana specjalna dyrektywa, która zbliża Unię do osiągnięcia tego celu. W Polsce także Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą, która ma wymusić na firmach przejście na cyfrowe faktury. 

Rozwój naszego kraju w ostatnich latach jest niesamowity. Bardzo dużo dzieje się w sferze nowych technologii, cyfryzacji, czy dostępu do Internetu. Ciągle można usłyszeć o nowych ustawach, decyzjach, dotacjach i inwestycjach. Żyjemy w erze bardzo dynamicznego rozwoju w tym zakresie. Kolejne zmiany już się szykują! Dotyczyć one będą e-fakturowania.

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło już pracę nad specjalną ustawą, która ma na celu przenieść obieg faktur w Polsce do cyfrowego świata. Unia Europejska kładzie na to bardzo mocno nacisk. Pod koniec maja tego roku została podpisana specjalna dyrektywa, która ma na celu wprowadzenie e-faktur w całej Unii Europejskiej. Jej twórcy liczą na to, że do 2020 roku we wszystkich krajach członkowskich e-faktury będą najpopularniejszym sposobem rozliczania się. Ta dyrektywa to pierwszy krok do tego by wszystkie zamówienia publiczne rozliczane będą przy pomocy cyfrowych dokumentów. To ogromny krok na przód. Należy zauważyć, że kraje członkowskie pod tym względem są bardzo mocno zróżnicowane. W Wielkiej Brytanii niemal 90% faktur jest już przesyłanych elektronicznie. W Polsce wskaźnik ten wynosi zaledwie 10%. Pora na zmiany. Zważywszy, że e-faktury mają ogromną ilość zalet począwszy od oszczędności, przyspieszaniu procedur, a na ochronie środowiska kończąc.

Kiedy więc nasz kraj zostanie przystosowany do nowej dyrektywy Unii Europejskiej? Jak twierdzi Sebastian Christow radca Ministra w Departamencie Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Gospodarki, zmiany powinny zacząć obowiązywać w 2017 roku. W pierwszej kolejności obejmą oni administrację centralną. Później również samorządową. Warto zaznaczyć, że w Polsce działa już rozporządzenie Ministra Finansów, które odrobinę zbliżyło nas do e-fakturowania. Została wprowadzona tzw. zgoda domniemana na otrzymanie faktury elektronicznej. Pojawiło się także sporo rozwiązań, które popularyzują cyfrowe faktury. Przykładem może być produkt firmy Sage – miedzyfirmami.pl lub odpowiednie e-skrzynki przygotowane przez Pocztę Polską na portalu Envelo.pl. Powyższe wskaźniki pokazują jednak, że długa droga przed nami w tym zakresie.

Implementacja e-faktur to spore oszczędności dla samych przedsiębiorców. Badania wykazują, że w Polsce rocznie wystawianych jest ok 1,5 miliarda faktur. Wysłanie każdej z nich drogą tradycyjną to koszt ok 4 złotych. To pokazuje jak wiele można by było oszczędzić na wdrożeniu e-faktur. Dodatkowo warto wspomnieć o przyspieszeniu procedur i zwiększeniu ich bezpieczeństwa. Pytanie tylko jak zachęcić przedsiębiorstwa by zaczęły korzystać z e-faktur poza nałożeniem na nie takiego obowiązku? Właściciele firm z pewnością będą na początku sceptycznie nastawieni do tego typu rozwiązań. Często może to oznaczać dodatkowe koszty. Do tego firmy korzystają z różnych systemów informatycznych, które w jakiś sposób trzeba będzie zsynchronizować. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą, która wprowadzi jednolity standard dla e-faktur. Będzie on opracowany przez Komisję Europejską. Takie rozwiązanie od razu załatwi standaryzację elektronicznych dokumentów na poziomie międzynarodowym.

Ogromnie mnie cieszy, że coraz więcej słychać o nowych propozycjach i systemach, które zbliżają nas do cyfrowego świata. Nie tak dawno temu słyszeliśmy, że już niedługo Narodowy Fundusz Zdrowia uzyska pełnoprawną e-dokumentację (Więcej Tutaj), a teraz czytamy o e-fakturach. Co będzie dalej?

Więcej na temat e-faktur znajdziecie Tutaj

Share

5 thoughts on “e-Faktury w 2017 roku?

  1. Nie wiem skąd macie te dane o tym, że w Polsce jest tylko 10% efaktur ale mogę śmiało stwierdzić, że jest to nieprawda i wskaźnik ten sięga obecnie już nawet 20-25%. Pomimo oporu wielu firm zaczyna się to powoli zmienić na szczęście, zresztą efaktura to sam oszczędności łącznie z szybkością wystawiania zresztą co będę się dużo rozpisywał najlepiej samemu spróbować wystawić taka efakturę jest mnóstwo stron gdzie zrobimy to za darmo: afaktury.pl, faktura.egrupa.pl ……

  2. Rzeczpospolita w tym artykule informuje, że wg KIR jest to poziom 10%. Oczywiście dynamicznie się to zmienia i to na lepsze. 🙂
    Pozdrawiamy zespół U24.pl

  3. Usprawni to cały proces rozliczeń na płaszcyżnie dokumentów, natomiast nie oznacza to żadnej widocznej poprawy dla przedsiębiorców z punktu widzenia poprawy płatności za faktury. Powinno się zmienić politykę fiskanlną i zmienić te durne przepisy – że do skarbówki płaci się za podatki za faktury, za które nie dostało się jeszcze zapłaty od kontrahenta. To niszczy płynnośc i zabija dużo firm.

  4. Ewo nie mogę się z Tobą zgodzić, że efaktury nie przyspieszają płatności – przecież dzięki temu, że efaktura trafia szybciej do naszego kontrahenta bo już po kilkunastu sekundach przyspieszasz w ten sposób zapłatę za nią.

    A jeszcze lepiej jest jak fakturujesz w programie gdzie jest możliwość zapłaty online za efakture to pieniądze masz praktycznie po kilku minutach na koncie.

    W afaktury.pl jest taka możliwość i to naprawdę się sprawdza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.