e-Recepty w Polsce mają już pół roku!

Obsługa e-Recept w Polsce jest obowiązkowa już pół roku. Co zmieniło się przez ten czas? Chciałbym przedstawić dziś, krótki zbiór danych statystycznych pochodzących z ostatniego półrocza. Ile e-recept lekarze wystawili? Jak długo trwa jej realizacja, Ilu pacjentów korzysta z tego rozwiązania? Ile lat miał najstarszy pacjent, który skorzystał z elektronicznej recepty? Przeczytajcie! 

W lipcu minęło 6 miesięcy od wprowadzenia obowiązku wystawiania elektronicznych recept w Polsce. Trafiłem ostatnio na ciekawe zestawienie najważniejszych faktów o e-receptach w związku z minionym półroczem. Muszę przyznać liczby robią wrażenie, co wcale nie powinno nas dziwić. W ostatnich latach nasza służba zdrowia coraz lepiej wykorzystuje dobra ery cyfryzacji. Mam poczucie, że rzeczywistość koronawirusa przyspieszyła ten proces. Prywatna służba zdrowia dla przykładu mocno zainwestowała w telemedycynę w czasach pandemii. e-Recepty z kolei zmniejszają liczbę koniecznych wizyt u lekarza w przypadku osób przewlekle chorych. Jakie to frustrujące, gdy musisz iść do lekarza tylko po to by ten wypisał Ci receptę na lek, który przyjmujesz od wielu lat. Za każdym razem ta sama recepta. Strata czasu Twojego i lekarza, który w czasie przyjmowania Ciebie mógłby zdiagnozować inną osobę.

Jak e-recepta działa w teorii? Lekarz w systemie informatycznym wystawia e-receptę, a Ty dostajesz na wskazany e-mail lub numer telefonu SMS z kodem PIN, który należy podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL i… dzieje się magia. Lekarz widzi na komputerze, że pacjent swoje leki wykupił, pracownik apteki nie ma problemów z rozczytaniem się  pisma lekarza, a pacjent nie musi dbać o świstki papieru, które mogą się każdemu zgubić. Co lepsze! Wiele przychodni przyjmuje telefoniczne prośby na wypisane recept na leki przyjmowane przewlekle. Wystarczy zadzwonić i podać swoje dane. Pani recepcjonistka przekaże informacje lekarzowi, który wystawi odpowiednie recepty. Gdy to nastąpi, na Twoim telefonie pojawi się odpowiedni sms. Dzięki temu praktycznie nie musisz nawet pojawiać się w przychodni. Możesz od razu udać się do apteki. Skracasz kolejki, nie przebywasz w miejscach gdzie łatwo można się zarazić (zwłaszcza teraz w czasach pandemii Covid-19) i ułatwiasz sobie życie. Dodatkowo, ratujesz planetę, bo nie zużywasz papieru 🙂 Wszystko na plus!

Nie tak dawno pisałem dla Was, że od początku 2019 roku do połowy października 2019 wydano w Polsce 20 milionów recept. Od stycznia 2020 do lipca 2020 wystawiono ich aż 208 milionów. Nie, nie pomyliłem się. Wynik jest przeszło 10 razy większy, co daje nam 90% wszystkich wystawianych recept w Polsce w tym czasie! 20,6 miliona pacjentów skorzystało z e-recept w tym półroczu, z czego najstarszy pacjent miał 112 lat, a najmłodszy zaledwie kilka miesięcy. Widać, że rozwiązanie przyjęło się znakomicie. Średni czas realizacji e-recepty od wystawienia jej to pięć dni.

To niesamowite jak mocno liczba wydawanych recept wzrosła między 2019, a 2020 rokiem. Stało się tak, ponieważ teraz pojawił się obowiązek operowania na elektronicznych receptach, poza kilkoma przypadkami. Dlatego też 10 krotnie wzrosła liczba wydawanych recept. Obowiązek, czy nie, od początku projektu lekarze wystawili 275 milionów recept elektronicznych. Wyobrażacie sobie ile to zużytego papieru mniej? Ile czasu zaoszczędzili lekarze i pacjenci? 🙂

Ok. Skróciliśmy drogę pacjenta o jeden krok (zwłaszcza tego przewlekle chorego). A gdyby tak  pójść o krok dalej i pozwolić pacjentom, którzy otrzymali już taką receptę wybrać przez aplikację aptekę, w której ów receptę zrealizują? Np. tę najbliższą jego domu, albo tę najbliżej jego pracy. Bardzo często zdarza się tak, że pacjenci muszą iść conajmniej dwa razy do apteki by odebrać całe zamówienie na leki z recepty. Po prostu oddziały nie przechowują tak dużych nakładów danych środków. Gdyby pacjent mógł wskazać aptekę, w której zrealizuje e-receptę, mógłby przyjść już do niej, gdy ta skompletuje jego zamówienie. Skrócilibyśmy drogę pacjenta o jeszcze jeden, dodatkowy krok.

Myślę, że to oczywisty następny krok rozwoju projektu e-recept w Polsce. Tak więc… pozostaje nam czekać na kolejne informacje związane z cyfryzacją służby zdrowia! 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.