e-Zwolnienia lekarskie od stycznia 2016!

Od stycznia 2016 roku lekarze będą mogli przy pomocy PUE ZUS wystawiać elektroniczne zwolnienia i przekazywać je w ten sposób do pracodawców. Jeśli masz firmę zatrudniającą więcej niż 5 pracowników, musisz przygotować się na zmiany!

Wielokrotnie rozmawiając ze specjalistami z zakresu e-usług słyszałem opinię, że e-administracja rozwinęłaby się gdyby Polacy mogli korzystać ze sprawnych e-usług dotyczących e-zdrowia. Czy to e-rejestracja na wizytę, czy e-recepty i e-zwolnienia. Wciąż czekamy na bardzo istotny portal ezdrowie.gov.pl i niewiele wskazuje na to, byśmy szybko doczekali się jego premiery. Widać jednak delikatny postęp w zakresie e-zdrowia. Już od nowego roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia (e-ZLA). Warunkiem jest jednak posiadanie profilu na PUE ZUS lub zintegrowanej z PUE aplikacji gabinetowej. Czym jest PUE ZUS? Zapraszam po więcej informacji Tutaj.

Wprowadzanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego to duży krok i wiele zalet. Dzięki nim lekarze będą musieli poświęcać mniej czasu na biurokrację. Wypełnienie e-ZLA będzie w teorii zajmować mniej czasu niż wypełnienie tradycyjnego druku ZUS. Dane pacjenta oraz członków jego rodziny będą się znajdować już w bazie danych systemu. To samo dotyczy danych pracodawcy ubezpieczonego. Wystarczy, że lekarz wprowadzi do systemu PESEL pacjenta, a reszta danych zostanie automatycznie uzupełniona. Dodatkową zaletą dla lekarza jest brak konieczności pobierania i drukowania odpowiednich bloczków druków ZUS ZLA. Zniknie też obowiązek przekazywania wystawionych zwolnień do ZUS oraz przechowywania kopii. Od 2016 roku za lekarzy ma to robić system elektroniczny. Oczywiście, zmiany te rodzą wiele pytań: Jak wiele lekarzy będzie chciało przejść na e-ZLA? Póki co wprowadzone zostaną dobrowolne e-zwolnienia. Tak więc pracownicy opieki zdrowotnej będą mogli wystawiać zwolnienia w postaci papierowej lub elektronicznej. Dopiero od początku 2018 roku mają zniknąć tradycyjne – papierowe druki ZLA. Co z wizytami domowymi? W przypadku, gdy lekarz przyjeżdża do naszego mieszkania, będzie mógł on wystawić e-zwolnienie przy pomocy urządzenia mobilnego.

Zmiany, które wejść mają w życie w 2016 roku nie zmienią tylko i wyłącznie życia lekarzy. Pracodawcy, którzy posiadają więcej niż pięciu pracowników w swojej firmie będą mieli obowiązek założenia profilu na PUE ZUS, gdyż to tam będą od początku roku załatwiać wszystkie formalności związane ze zwolnieniami. Te firmy, które posiadają mniej niż pięciu pracowników nie mają obowiązku zmiany dotychczasowego działania. Jeśli nie chcą korzystać z e-ZLA muszą do końca roku poinformować swoich pracowników o konieczności dostarczania tradycyjnego, papierowego zwolnienia w przypadku gdyby ich lekarz wystawił elektroniczne. Pracodawca na platformie elektronicznej ZUS będzie miał możliwość przeglądania wystawionych przez lekarza zwolnień swoich pracowników oraz składania wniosku o kontrolę prawidłowości wystawionych zwolnień. Ma to uszczelnić system i ukrócić problem z „kupowaniem” zwolnień etc.

Co na tych zmianach zyska sam pracownik? Tu również pojawia się aspekt oszczędności czasu, bo nie będzie on musiał sam dostarczać  zwolnienia do firmy. Wystawione elektronicznie e-ZLA znajdzie się na „cyfrowym biurku” prezesa bez naszej pomocy. Nie trzeba będzie się martwić, że zostanie nam obniżony zasiłek chorobowy. Oczywiście w przypadku, gdy pracodawca nie przejdzie na nowe zasady, pracowników obowiązują te dotychczasowo panujące.

Czy to kolejny krok na drodze do cyfrowych zmian w polskiej służbie zdrowia? Mam nadzieję, że tak 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.