Elektroniczny kontakt z Sanepidem

Czasy nastały bardzo niespokojne. Zarażonych Covid-19 nie ubywa, a kolejne kraje decydują się na pełny lockdown. System opieki zdrowotnej jest coraz bardziej zatkany, a dodzwonienie się do Sanepidu czasem jest niemal niemożliwe. Oglądałem ostatnio materiał w mediach, gdzie pracownicy sanepidu alarmowali o nadmiarze zgłoszeń, których zwyczajnie nie są w stanie przerobić. Przez takie sytuacje sanepid ma często opóźnienie w postaci ładnych kilku dni jeśli chodzi o informowanie Polaków o ich kwarantannie. Nietrudno wyobrazić sobie ile osób jest w stanie przez ten czas zarazić człowiek, który czeka na informacje zwrotną z sanepidu. Wygląda jednak na to, że cyfryzacja znów ma szansę pomóc w walce z Covid! 

Od początku listopada istnieje nowy kanał komunikacyjny z sanepidem. Każdy potrzebujący może wypełnić formularz online.  Według twórców ma to być skuteczny sposób na szybki kontakt z inspekcją sanitarną. Jak czytam na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, przez pierwsze kilka dni listopada z tej możliwości skorzystało ponad 5 tysięcy potrzebujących. Tylko we wtorek 3.11, aż 1642 formularze zostały wysłane do Sanepidu.

Przy pomocy formularza (znajduje się on tutaj) zgłaszać się powinny osoby z pozytywnym wynikiem na Covid-19 lub te, które miały kontakt z zakażonym. Warto wspomnieć, że przez formularz można zgłaszać się w imieniu naszych bliskich. By zabezpieczyć rozwiązanie przed głupimi żartami, przed wysłaniem formularza należy podpisać go Profilem Zaufanym.

Jak skorzystać z formularza? To proste! Klikamy przycisk „Wyślij zgłoszenie” lub „Wypełnij formularz”. Następnie jesteśmy przekierowani do strony logowania przy pomocy Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu wskazujemy rodzaj zgłoszenia. Do wyboru mamy kilka opcji, które wymienia Ministerstwo Cyfryzacji:

  • „Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi Cię o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu.

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.”

Po wysłaniu formularza pozostaje czekać. Pracownik sanepidu skontaktuje się z nami jak najszybciej w celu doprecyzowania szczegółów oraz potwierdzenia już uzyskanych informacji. Formularz z pewnością nie rozwiąże w pełni problemu związanego z zatorem w komunikacji z sanepidem. Jeśli liczba pracowników sanepidu nie wzrośnie, z pewnością dalej osoby oczekujące na kontakt, będą czekały długo na telefon. Ten cyfrowy formularz z pewnością jednak ma szansę na usprawnienie komunikacji, ponieważ pracownik sanepidu będzie miał wprowadzone przez nas dane w formularzu i będzie je musiał jedynie potwierdzić. Dodatkowo, nasze zgłoszenie od razu znajdzie się w systemie informatycznym, dzięki czemu nie zawieruszy się w lawinie telefonów. Zawsze coś.

Jak mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: „Wspólnie z sanepidem podejmujemy wiele działań, które usprawniają pracę inspekcji sanitarnej i kontakt z osobami obejmowanymi kwarantanną. To m.in. automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny”

To ogromnie cieszy, że cyfryzacja i nowe technologie próbuje się wykorzystać w walce z wyzwaniami jakie stanęły przed ludzkością. Czy to właśnie nie jest kolejny dowód na to, że cyfryzacja i e-Administracja są niezbędne w życiu dojrzałego społeczeństwa informacyjnego?

Dbajcie o siebie!

Więcej informacji na gov.pl/stopcovid

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.