eParagon w Polsce? Testy jesienią

Paragony trafiające nie do Twojego portfela, a do elektronicznego konta? Brzmi jak film Science Fiction. To jednak stosunkowo niedaleka przyszłość! Testy takich rozwiązań ruszą jeszcze w tym roku! Czy to bezpieczne? Czy jesteśmy na to gotowi?

Wyobraź sobie sytuacje. Wchodzisz do sklepu i kupujesz wybrane przez siebie dobra. Gdy płacisz kartą lub gotówką nie otrzymujesz do ręki świstka papieru, na którym z każdym dniem bardziej wyblakłe widnieć będą dane potwierdzające Twój zakup. Twój elektroniczny paragon ląduje na Twoim koncie online. Trafia do Twojej e-teczki ze wszystkimi cyfrowymi paragonami. Czy to dobre rozwiązanie? Zastanówmy się nad tym.

Nie tak dawno temu oglądałem reportaż dotyczący już otwartych pierwszych bezobsługowych sklepów. Człowiek do takiego miejsca wchodzi i wybiera produkty. Wychodząc przechodzi przez bramki, które skanują wszystkie produkty i po prostu pobierają z Twojej karty odpowiednią ilość pieniędzy. Do Polski póki co nadchodzi inna ciekawostka, która jednak jest ciekawym krokiem w przód.

eParagon ma trafić do naszego kraju już jesienią w ramach testów. Na Money.pl przeczytać możemy, że w testy zaangażuje się PKO BP, eService oraz PKN Orlen. Rozwiązań technicznych i pomysłów na stworzenie takiego systemu jest kilka. Póki co, w ramach pilotażu eParagon dostępny ma być tylko w przypadku płatności dokonywanych kartą, a nasze paragony mają trafiać do systemu bankowego. Ciekawe? Z pewnością. Większe bezpieczeństwo paragonu, mniej papierologii i wygoda obsługi.

By jednak rozwiązanie się upowszechniło  potrzeba zapewnić kasy fiskalne z dostępem do Internetu. Nie jest to mały wydatek dla dużych sieci sklepów a także małych przedsiębiorców. W tak rozległych zmianach ważne jest, by z każdego miejsca gdzie dokonujemy zakupów nasze paragony trafiały do cyfrowego świata. Do takiego efektu z pewnością jeszcze długa droga. Rozpowszechnienie usługi, zapewnienie bezpieczeństwa a także przekonanie samego społeczeństwa, że to nie jest kolejna próba inwigilacji ich życia, a usprawnienie procesu zakupów potrwa jeszcze wiele miesięcy jeśli nie lat.

Czy rzeczywiście tak jest i jaka będzie reakcja społeczeństwa? Przekonamy się już jesienią.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.