Kolejne przeciążenia ePUAP

ePUAP znów jest przeciążony. Spowodowane jest to okresem sprawozdawczym. System nie radzi sobie z tak dużą liczbą użytkowników. MAC pracuje nad tym, by problemy ustąpiły. Niestety dopiero pod koniec tego roku możemy doczekać się nowej wersji ePUAP.

W ostatnich dniach użytkownicy ePUAP skarżą się na problemy z portalem. Rozpoczął się okres wzmożonego ruchu na serwerach. Jest on związany z okresem przesyłania sprawozdań. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiada sfrustrowanym userom, że „łącza zbliżają się do limitu wysycenia”. Trwają pracę nad usunięciem problemów. Pozostaje tylko zapytać, dlaczego przy każdym wiekszym obciążeniu serwerów, portal ePUAP ma problemy techniczne? Dlaczego najważniejszy system polskiej e-administracji nie radzi sobie z większym ruchem?

Użytkownicy, którzy próbowali w ostatnich dniach wysyłać sprawozdania do odpowiednich podmiotów tracili dużo więcej czasu na wysłanie e-dokumentu, niż gdyby załatwiali to drogą tradycyjną. Jeden z userów wspominał, że aż pół godziny trwało załączenie czterech załączników do odpowiedniego elektronicznego formularza. Urzędnicy i informatycy muszą poświęcać swój wolny czas i wysyłać sprawozdania w nocy, gdy ruch jest mniejszy.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zauważyło problem z przeciążeniem serwerów i próbuje go naprawić. Niestety, będą to tylko środki zaradcze. Dlaczego? Na u24.pl pisaliśmy ostatnio (Tutaj), że MAC nie chce inwestować już w starą wersję ePUAP. Do końca roku 2014 system będzie reperowany „półśrodkami”. Większa przepustowość serwerów zostanie zaimplementowana dopiero pod koniec tego roku.

MAC już od wielu miesięcy dość mocno testuje cierpliwość użytkowników. Mimo działań naprawczych, ePUAP wciąż ma poważne problemy z podstawowymi funkcjonalnościami. Czy doczekamy momentu, gdy ta platforma będzie działała dobrze?

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.