ePUAP2 w czerwcu?

Projekt ePUAP2, który ma usprawnić i poprawić działanie dotychczasowego systemu e-usług ma zostać uruchomiony w czerwcu 2015. Opóźnienia związane z tym projektem są winą wykonawcy, który nadal poprawia usterki w systemie. 

Kojarzycie projekt ePUAP2? Pisaliśmy o nim wielokrotnie na portalu U24, a rząd zapowiadał go pewnie ze sto razy częściej. ePUAP2 miał być swoistym nowym otwarciem dla aktualnie działającego serca e-administracji w Polsce. Miał on zapewnić nowy interfejs (nareszcie!) i zdecydowanie poprawić pracę najważniejszych funkcjonalności portalu. Niestety, tak samo często jak rząd o nim wspominał, tak często też go przesuwał na kolejne terminy. Historia tego projektu trochę przypomina problem z pl.ID, który ostatecznie wystartował wraz z 1 marca 2015 roku.

Wiceszef MAC Roman Dmowski zapowiedział, że projekt ePUAP2, który miał wystartować w styczniu 2015 ruszy pół roku później. Taką datę zakłada harmonogram Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które za problemy i opóźnienia systemu obwinia wykonawcę. Jednak czy to będzie ostateczny termin? Nie jestem do końca przekonany.

ePUAP dotychczas pochłonął mnóstwo nerwów i pieniędzy. Kwota wydana na ten moment w trakcie trwania całego projektu ePUAP, czyli od 2008 roku, to około 50 milionów złotych. Jak zapewnia Roman Dmowski w rozmowie z PAP nowa wersja ePUAP, będzie: „bardziej przyjazna dla obywateli”. System ten zawierać będzie bardzo dużo nowych funkcji, które już teraz dodawane są do aktualnie działającego portalu. Nie są one związane na stałe z żadną wersją, więc można implementować je już teraz i faktycznie MAC to robi. Na przełomie marca i kwietnia na ePUAP ma zostać dodane przeszło 30 nowych e-usług, a do września ma być ich ok 130. Tak więc możemy mieć pewność, że implementowane aktualnie nowe e-usług będą także od razu dostępne na nowej wersji ePUAP. Przeczytać o tym więcej możecie Tutaj.

Czy jednak możemy mieć 100% pewność, że wykonawca odda w wyznaczonym teraz  terminie nowy i działający produkt? Według ostatniej umowy ePUAP2 miał przejść wszystkie testy i być gotowy do użytkowania w czerwcu ubiegłego roku. Na podstawie tych danych MAC ogłosiło, że ePUAP2 zacznie funkcjonować od stycznia. Niestety, aktualnie wykonawca nadal naprawia błędy w systemie, których liczba jest niesamowicie ogromna. MAC w procesie odbioru znalazło przeszło 1000 nieścisłości i usterek. Dotychczas wykonawca naprawił przeszło 600 z nich, jednak nadal poprawia system, który winien być gotowy w czerwcu 2014 roku. Wiceszef MAC szacuje, że potrzebny jest jeszcze miesiąc, by wykonawca naprawił resztę usterek.

Czy czerwiec 2015 to ostateczny termin i czy będzie to data nowego otwarcia dla e-administracji w Polsce? Trudno powiedzieć. W tych sprawach staram się być optymistą, ale także i realistą. Dlatego uważam, że nie możemy być w 100% pewni, że ten system zostanie odpalony w czerwcu. Może jego premiera zostanie przesunięta o kilka miesięcy, tak jak zrobiło to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z aplikacją ŹRÓDŁO?

Delikatnie w tym wszystkim pocieszać może tylko jedno. Wykonawca systemu ePUAP2 będzie musiał zapłacić odsetki, które cały czas naliczane mu są wraz z rosnącym opóźnieniem.

Więcej informacji Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.