Halicki: Do końca 2016 powstanie cała sieć szkieletowa

Minister Andrzej Halicki rozmawiał z posłami na temat innowacyjności i nowoczesnych technologii. Jak zapewniał, dwa województwa zakończyły już inwestycje związane z szerokopasmowym Internetem. W pozostałych prace trwają i są praktycznie codziennie kontrolowane.

Nie tak dawno temu Minister Andrzej Halicki uczestniczył w sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Na spotkaniu szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji tłumaczył posłom na jakim etapie są prace związane z Narodowym Planem Szerokopasmowym oraz jak Polska spełnia wymagania zapisane w europejskiej agendzie cyfrowej.

W Polsce, jeśli chodzi o tematykę informatyzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego naprawdę w ostatnich latach dzieje się dużo. A dziać się będzie do 2020 naprawdę jeszcze więcej. Wszystko rzecz jasna dzięki środkom z Unii Europejskiej, która też poniekąd narzuciła krajom członkowskim rozwój cyfrowy. Tak czy siak, dobrze że Polska powoli dogania kraje, które są liderami w zakresie Internetu i e-administracji.

Minister Halicki zwracał uwagę na priorytety jakie stoją aktualnie przed Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Jednym z nich jest kontynuowanie budowy internetowej sieci dystrybucyjnej. Dostarczenie szybkiego Internetu mieszkańcom Polski jest bardzo istotne. Dlatego też ważna jest rozbudowa sieci szkieletowej. Według założeń zapisanych w planach rozwoju naszego kraju, do 2020 roku każdy Polak ma mieć dostęp do prędkości minimum 30 Mb/s w swoim gospodarstwie domowym. Minister na spotkaniu komisji zapowiedział, że do końca roku 2015 w Polsce powstanie 45 tysięcy kilometrów sieci  światłowodowej.

Przyznam się szczerze, że są to bardzo śmiałe plany jak na Polskę. Co prawda już kiedyś Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspominało o tym, że aktualnie w Polsce powstaje 44 tysięcy kilometrów światłowodu. Dane te dotyczą odcinków, na które już podpisano umowy. Do wbicia przysłowiowej łopaty zapewne w niektórych miejscach jeszcze nie doszło i prędko nie dojdzie. Niemniej jednak, cieszę się że Minister Halicki dalej podtrzymuje swoje słowa o dynamicznej budowie światłowodów. Na spotkaniu komisji szef MAC wspominał także, że już dwa województwa zakończyły prace nad swoją siecią szkieletową. Niedługo dołączy do nich trzecie. Reszta rejonów nadal ciężko pracuje nad szerokopasmówką. By dotrzymać terminów, wszystkie projekty w tym zakresie są bardzo mocno nadzorowane. „Bardzo mocno” w tym przypadku oznacza prawie codziennie. Czy takie działania przyniosą pożądane skutki? Zobaczymy. Mam nadzieję, że cel zapisany w Narodowym Planie Szerokopasmowym dotyczący budowy sieci szkieletowej zostanie faktycznie ukończony do przyszłego roku. Jak zapewniał Halicki, kolejnym krokiem będzie wsparcie rozwoju regionalnych sieci dostępowych.

Pracy przed MAC jeszcze sporo. Andrzej Halicki na spotkaniu komisji powiedział, że w Polsce jeszcze jest 48 tysięcy miejscowości, które leżą w białych plamach. Oznacza to, że Internet żadnej prędkości tam nie dociera. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydaje się być tego świadome oraz tego, że zapotrzebowanie na sieć rokrocznie będzie rosnąć. Nie ma co zwlekać tylko działać.

Cieszy mnie fakt, że tak dużo czasu i pracy poświęca się aktualnie w Polsce na rozbudowę sieci wysokich prędkości. Niemniej jednak, musimy także pamiętać że nie tylko o dostęp trzeba zadbać. Po co komu Internet, skoro nie ma potrzeby by z niego korzystać? Trzeba równie mocno pracować nad edukacją cyfrową Polaków, by włączać ich do społeczeństwa informacyjnego. Niestety, wciąż liczba wykluczonych cyfrowo w Polsce jest zatrważająca. O tym także nie zapominajmy.

Więcej na temat spotkania komisji znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.