Halicki: ePUAP2? Nie chcemy działać pochopnie…

Andrzej Halicki, nowy szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma teraz wiele okazji by rozmawiać z mediami. Zadeklarował prace i kontynuacje działań związanych z wieloma priorytetami poprzedniego szefa MAC. Będą nowe kilometry szerokopasmówki, będą szkolenia dla pracowników administracji samorządowej i walka z wykluczeniem cyfrowym. Będą też nowe e-usługi. A co z systemem ePUAP? Nie wiadomo…

W ostatnich tygodniach nowy szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji był wręcz rozchwytywany jeśli chodzi o wywiady. To dobrze! Przynajmniej możemy się dowiedzieć jakie są plany samego resortu i na co stawia sam Andrzej Halicki. Muszę przyznać, że wiele jego opinii i wypowiedzi dość mocno mnie zaciekawiło, a czasami zmartwiło. Ale po kolei.

W ostatnim czasie słyszałem z kilku niezależnych źródeł, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w najbliższym czasie przestanie istnieć, że się nie sprawdza i ma zostać rozwiązane. Byłem wręcz przekonany, że rząd wykorzysta moment rekonstrukcji rządu i zmiany premiera jaka miała miejsce w ostatnim czasie. Może nie chcieli zmieniać resortów i robić jeszcze większego zamieszania praktycznie na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. Nie wiem. Niemniej jednak, ciesze się że (póki co) MAC zostało na swoim miejscu i dalej pracuje nad projektami, które w dużej mierze nadal są rozmemłane i rozgrzebane. Szkoda by teraz zaprzepaszczać tą całą pracę. Dlatego też ucieszyło mnie podejście samego Andrzeja Halickiego, który twierdzi że istnienie MAC jest potrzebne. Ten resort zajmuje się wieloma, bardzo różnymi obszarami, które jednak mimo wszystko mają wspólny mianownik.

Jeszcze nigdy nie spotkałem tak „cyfrowego” Ministra jakim był Michał Boni. Jego wkład oraz nacisk na sprawy e-administracji był bardzo zauważalny. To też przełożyło się na wiele ciekawych projektów i dokumentów, które pozwoliły zasiać ziarenko „e-państwa” w Polsce. Teraz kolejni Ministrowie popychają z większym lub mniejszym zaangażowaniem to, co sam Boni tak naprawdę rozpoczął. Minister Halicki (mam nadzieję) nie skupi się tylko i wyłącznie na administracji. Mam nadzieję, że nie zapomni o przedrostku „e-” 🙂 Po jego pierwszych wypowiedziach, muszę przyznać że jestem pełen optymizmu. Co będzie dalej? Zobaczymy.

Minister w wywiadzie zapewniał, że priorytetem resortu na ostatni rok przed wyborami parlamentarnymi będzie przede wszystkim realizacja Narodowego Planu Szerokopasmowego (Więcej o nim Tutaj). Już teraz w tym zakresie bardzo dużo się dzieje. Z danych MAC wynika, że aktualnie trwają prace nad siecią szerokopasmową o łącznej długości 40 tysięcy kilometrów (Więcej na ten temat Tutaj). Minister zauważa jednak, że w niektórych województwach projekty rozwijają się bardzo powoli. „Chciałbym, aby Polska w najbliższym roku była wielkim placem budowy sieci szerokopasmowych. Jesteśmy bardzo zaawansowani w kilku województwach, ale w kilku innych ta sytuacja wygląda dużo gorzej.” – Mówi. Minister chce w najbliższym roku ukończyć budowę prawie 45 tys. km. Czy to się uda? Trudno powiedzieć. Jeśli nie uda się zapewnić bardzo dobrej komunikacji między rządem a samorządami… może być bardzo ciężko wyrobić się w zadeklarowanym terminie.

Kolejnymi wymienianymi przez szefa MAC priorytetami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji są kontynuacja edukacji cyfrowej osób wykluczonych cyfrowo oraz (co bardzo ważne) przedstawicieli administracji samorządowej. Muszę przyznać, że o tym priorytecie słyszymy już od dawna. Sprawa jest wałkowana już długo. Od niedawna jednak wspomina się przy nim także o przedstawicielach administracji samorządowej. Mam nadzieję, że szkolenia przejdą wszyscy, którzy faktycznie tego potrzebują. Wszystko po to by lepiej i łatwiej się im pracowało. By pracownicy administracji zrozumieli, że cyfryzacja ułatwi im życie, a nie utrudni. Minister wspomniał także o Latarnikach i o ich działaniach, które będą kontynuowane w następnym roku. Muszę przyznać, że byłem pod wrażeniem liczb, które podawał Minister. Latarnicy w ostatnim roku przeszkolili ponad 200 tysięcy osób wykluczonych cyfrowo. Prawie 3000 wolontariuszy, na niemal 30 tysiącach zajęć i w ciągu ponad 54 tysięcy godzin wprowadzili tak wiele osób do cyfrowego świata. Mam nadzieje, że ich praca nie zostanie zaprzepaszczona. Wierzę, że w kolejnych latach Latarników będzie tylko więcej! (O Latarnikach możecie przeczytać Tutaj)

Minister Halicki zapowiadał w wywiadzie kolejne, nowe elektroniczne usługi, które pozwoliłyby obywatelom załatwiać ich sprawy szybciej i łatwiej. W ten sposób MAC chce udowodnić obywatelom, że potrafią stworzyć działające systemy, które zmieniają administracje na lepsze. Że e-administracja to nie tylko ePUAP i jego kłopoty, ale szereg sprawnie działających e-usług, z których można już teraz korzystać.

Pozwólcie, że przejdę do sedna tego artykułu, czyli informacji o samym portalu ePUAP. Nie od dziś wiadomo, że są z nim poważne kłopoty, że serwery ciągle padają, przez co pracownicy administracji nie mogą pracować, a obywatele nie mogą  załatwiać swoich spraw. Nie od dziś wiadomo, że ePUAP nie ma nic wspólnego z user experience, a katalog usług jest niezrozumiały i nielogiczny. System jest po prostu nieprzyjazny dla użytkownika. To musi się zmienić, co zapowiedzieli poprzedni Ministrowie Administracji i Cyfryzacji. Termin wdrożenia nowej, odświeżonej wersji ePUAP to przełom tego roku. Teraz Minister Halicki troszeczkę się chyba z tego wycofuje. Takie odniosłem wrażenie. Na pytanie, czy do końca roku system faktycznie zostanie odświeżony szef MAC odpowiedział: „Przewidzieliśmy to na przyszły rok. Usługa po usłudze, będziemy ogłaszać co i dla kogo jest dostępne. Nie chcemy działać pochopnie, lepiej wprowadzać te usługi stopniowo ale konsekwentnie, tak by każda z nich realnie była potrzebna obywatelom, a nie była uruchamiana jedynie dla podniesienia statystyk. ”

Czyli chyba nie możemy spodziewać się przełomu w tym roku, system ePUAP nadal będzie paskudnie wyglądał i kiepsko działał, co widać na każdym kroku i niestety też często słychać. Platforma w każdym okresie sprawozdawczym ma problemy ze sprawnym działaniem, na co cały czas narzekają pracownicy administracji publicznej (Więcej na ten temat Tutaj). Czy uda się to zmienić do końca kadencji? Czy uda się zaimplementować nową szatę graficzną, nowy layout systemu ePUAP? Chciałbym to wiedzieć i w sumie.. chciałbym tego dożyć.

Szef MAC podkreślał także, że współpraca z samorządem jest dla niego bardzo ważna. Prace samych Jednostek Samorządu Terytorialnego ułatwiłby zdecydowanie elektroniczny obieg dokumentacji. Minister chce go jak najmocniej rozpowszechnić. Zasugerował promowanie sprawdzonego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji systemu, który mógłby być także wykorzystywany na niższych szczeblach administracji.

Jak widać wydaje się, że wiele rzeczy nowy szef MAC pociągnie dalej, co bardzo mnie cieszy. Martwi mnie sprawa ePUAPu i ciągle przekładanej implementacji nowej wersji.  Minister Halicki o wielu sprawach mówi i wiele rzeczy zapowiedział. Mam nadzieję, że nie są to puste słowa i faktycznie weźmiemy się do roboty…a nie tylko przeczekamy do wyborów.

Pełen wywiad z Ministrem Halickim znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.