Historia W Sieci – Polska Online

Projekt ten nie został zlecony odgórnie, ale myślę że warto wspomnieć o nim w tej kategorii. Trzeba pamiętać, że sprawnie działająca e-administracja to nie tylko załatwianie spraw urzędowych. To także szeroki dostęp do informacji publicznych czy wiedzy. Tym razem, projekt dotyczy nauczycieli, historyków i uczniów. Wykładowcy coraz częściej doceniają nowoczesne media, które nie tylko pozwalają na poszerzanie swojej wiedzy ale także na zwiększenie zainteresowania uczniów. Jak wynika z Raportu „Społeczeństwo informacyjne w liczbach 2013”, aż 93% nauczycieli wyszukuję ciekawe materiały w Internecie a aż 78% odwołuje się do ciekawych artykułów na swoich lekcjach. To pokazuje jak ważnym miejscem dla wykładowców staje się Internet.

Serwis Historia w Sieci to miejsce, gdzie znajdziemy katalog wszystkich wartościowych stron internetowych poświęconych historii Polski. Projekt został przygotowany przez Fundację Nowoczesna Polska oraz redakcje strony Histmag.org. Coraz więcej zasobów w wersjach elektronicznych udostępniają muzea, archiwa, biblioteki czy społeczności internetowe. Niestety, odwiecznym problemem sieci jest problem z jakościom i wiarygodnościom materiałów. Często możemy trafić na oszustów czy na inne osoby, które szukają sensacji snując wizje, na które nie ma dowodów. To użytkownicy muszą sami weryfikować poprawność informacji, choć często nie są w stanie tego zrobić. Portal Historia w Sieci to próba rozwiązania tego problemu. Redaktorzy, którzy związani są z portalem Histmag.org osobiście redagują nowe pozycje w katalogu oraz tworzą krótkie opisy źródeł. Jak twierdzą: „Powstaje w ten sposób baza, z której korzystanie może być pierwszym krokiem w szukaniu online dobrej jakości treści poświęconych historii Polski”. Każdy odnośnik opisany jest słowami kluczowymi, zakresem chronologicznym oraz informacją o prawach autorskich. Głównym źródłem informacji są portale takie jak: Historia.org.pl, Kresy.pl, Archeowieści, Dzieje.pl czy najciekawsze artykuły z Histmag.org. Dodatkowo możemy znaleźć odnośniki do czasopism naukowych takich jak Mówią Wieki etc.

Na stronie znajduje się rozbudowywany i stale uaktualniany katalog wszelkich wartościowych stron www, które skupiają się na historii Polski. Użytkownikom udostępniona została wyszukiwarka, za pomocą której możemy odnaleźć interesujące nas wydarzenia. Portal w wyniku podaje nam szereg stron zewnętrznych, gdzie poruszana została dana tematyka. Dodatkowo, możemy wykorzystać wyszukiwarkę zaawansowaną, która pozwoli dociekliwym znaleźć bardziej konkretne informacje.

Na portalu udostępnione są także scenariusze lekcji dla nauczycieli. Każdy może z nich korzystać i dostosować do swoich potrzeb. Uważam, że jest to ciekawe rozwiązanie, które może zachęcić uczniów do większego zainteresowania. Dobry scenariusz i plan może tylko w tym pomóc. Na końcu przedstawione zostało kilka poradników dotyczących edukacji oraz tego jak zachęcić samych uczniów do promowania historii.

Uważam, że takie projekty są bardzo istotne. W gąszczu informacji, które nierzadko są fałszywe coraz trudniej znaleźć miejsca gdzie dane zawsze są sprawdzone. Takie wyszukiwarki są dobrym rozwiązaniem, które ułatwiają użytkownikom odnaleźć to co dla nich istotne.

Strona Projektu Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.