Informacja – klucz do bezpiecznego społeczeństwa

Masz już aplikację RSO na swoim smartfonie? Jeśli nie – koniecznie ją zainstaluj. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo swoich bliskich. W Australii to normalne!

Pobyt w Australii, kraju o powierzchni równej 7 686 850 km² (dla porównania Unia Europejska ma tylko 4 381 376 km²) oraz gęstości zaludnienia równej 3 osoby na kilometr kwadratowy (dla porównania w Unii Europejskiej wskaźnik ten jest równy 115 osób na kilometr kwadratowy) uświadomił mi jak ważna jest komunikacja. Inaczej. Jak ważne jest wsparcie komunikacji. Klimat panujący w Australii nie wybacza. Wyjeżdżając poza miasto bardzo szybko można znaleźć się na kompletnym odludziu. Pędząc po drogach outbacku bez dodatkowego zapasu paliwa i wody, bardzo łatwo możemy wpaść w tarapaty. Natura nie wybacza takich błędów. Susze, ale i często zalane drogi utrudniają przejazd i życie. Dlatego niemal koniecznością jest posiadanie takich aplikacji jak np. Fuel Map lub Emergency AUS. Pierwsza informuje podróżujących gdzie znajduje się najbliższa stacja paliw. Druga informuje o niebezpieczeństwach i alarmuje społeczeństwo o pożarach i innych klęskach żywiołowych. Zawsze przed wyjazdem na dłuższą trasę sprawdzam, czy droga jest bezpieczna.

Instalując te aplikacje na pobyt w Australii zastanawiałem się jak radzi sobie z tym tematem Polska. Nasz klimat nie jest tak niebezpieczny jak australijski, jednak w ostatnich latach mam poczucie, że zjawiska meteorologiczne przechodzące przez Europę są zdecydowanie bardziej dynamiczne aniżeli za czasów mojej młodości. Gradobicie, trąby powietrzne, czy fale upałów zdarzają się często, są krótkie ale zbierają spore żniwa. Jak się na to przygotować? Swego czasu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało aplikację RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Pozwala ona na informowanie społeczeństwa o zagrożeniach oraz na edukację poprzez dostarczane poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Aplikacja RSO pozwala na:
– Przegląd ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju w następujących kategoriach: meteorologiczne, hydrologiczne, informacje drogowe, ogólne,
– Przegląd informacji o stanach wód na rzekach całej Polski,
– Dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Cieszę się, że Polska również ma ciekawe rozwiązanie, które pozwala się przygotować na niebezpieczne zjawiska. Być może uchroni ona wiele istnień? Aplikację pobrać możecie ze sklepów wszystkich głównych graczy na rynku smartfonowym. Zobaczcie Tutaj

No. Pora na kolejną wyprawę. Sprawdzę tylko czy nic mi nie grozi.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.