Internet w Polsce coraz szybszy!

Polska wskoczyła do pierwszej trzydziestki krajów o najszybszym Internecie ze średnim wynikiem równym 7,5Mb/s. Liderami zestawienia są takie kraje jak Korea Południowa (23,5 Mb/s), Japonia (wynik 14,6 Mb/s), Hongkong (13,3 Mb/s).

Pierwszy kwartał 2014 roku juz za nami, tak więc pora na najnowsze dane. Firma Akamai Technologies przygotowała raport „First Quarter, 2014 State of the Internet Report”, który dostarcza nam najnowszych danych dotyczących prędkści Internetu na świecie.

Jak się okazało, Polska wskoczyła do pierwszej trzydziestki krajów o najszybszym Internecie. Wynik średni naszego kraju to 7,5 Mb/s, co jest wynikiem o 24% lepszym w ujęciu rocznym. Jak możemy zauważyć, z roku na rok, z badania na badanie Polska coraz lepiej wypada w rankingach dotyczących cyfryzacji. W zakresie technologii teleinformatycznych rozwijamy się bardzo prężnie, jednak wciąż od liderów w tym zakresie dzieli nas bardzo wiele.

Z badania firmy Akamai Technologies dowiadujemy sie, że światowa średnia prędkość Internetu w I kwartale roku 2014 wyniosła 3,9 Mb/s. Twórcy raportu spodziewają się, że kolejny kwartał pozwoli przekroczyć próg 4,0 Mb/s. Już dzisiaj prawie 60% wszystkich łączy na świecie oferuje prędkości większe niż 4 Mb/s, a co piąty kabel jest przystosowany do prędkości wyższych niż 10 Mb/s. Jak możemy zobaczyć, świat bardzo szybko zmierza do ogólnodostępnego Internetu wysokich prędkości. Jest to bardzo ważne dla wielu rozwiązań, które w ostatnich latach mocno się rozwijają. Mam tu na myśli nie tylko e-Administrację ale także np. Internet Rzeczy. Jak prognozują specjaliści, do 2020 roku liczba podpiętych do sieci przedmiotów wyniesie 50 mld! (Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj)

Liderami, jeśli chodzi o szybkość łączy są takie kraje, jak Korea Południowa (wynik 23,6 Mb/s, co oznacza 245% wzrost w ciągu roku (Sic!)), Japonia (wynik 14,6 Mb/s), Hongkong (13,3 Mb/s). Na dalszych pozycjach uplasowały się kraje europejskie takie, jak np. Szwajcaria, Holandia, Łotwa czy Irlandia.

Polska wciąż ma wiele do zrobienia w zakresie rozwoju technologii teleinformatycznych. Nie chodzi tu tylko o prędkość, ale przede wszystkim o dostępność do tego typu usług. W przyjętym Narodowym Planie Szerokopasmowym możemy przeczytać, że Polska znajduje się na 46. miejscem w światowym rankingu dotyczącym szybkości poboru danych z wynikiem średnim 16,2 Mb/s oraz na 58. miejscu w światowym rankingu dotyczącym szybkości wysyłania danych z wynikiem średnim 5,0 Mb/s. (Więcej na ten temat Tutaj) Czy uda nam się dogonić liderów?

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.