Internetowe Konto Pacjenta – eZdrowie.gov.pl

Na gdańskiej konferencji Miasta w Internecie pierwszy raz usłyszałem o Projekcie P1 (Pełną relację z konferencji znajdziecie Tutaj). Muszę przyznać, że już wtedy bardzo mocno mnie on zaintrygował. Pomyślałem sobie: Tak Dokładnie! To jest to czego potrzebuje nasza e-administracja, by w końcu stać się popularną. Podchodziłem do projektu jednak z pewnym dystansem. Teraz, po kilku miesiącach obserwacji zauważyłem, że portal wciąż żyje i się rozwija. Ale od początku…

Projekt P1, to przedsięwzięcie które ma w końcu szansę zmienić polską służbę zdrowia i przenieść ją w XXI wiek. Realizacją P1 zajęło się Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Celem projektu jest stworzenie platformy, na której udostępnione będą takie elektroniczne usługi jak np. Internetowe Konto Pacjenta (IKP), elektroniczna recepta czy e-skierowanie. Dodatkowo użytkownicy otrzymają dostęp do portalu informacyjnego e-zdrowie. Jednym słowem pierwszy, dostarczający tak wiele funkcji i przede wszystkim centralny projekt e-zdrowia. Oczywiście musimy pamiętać o innych jakże istotnych wdrożeniach, które zainicjowały rozwój wykorzystania nowoczesnych technologii w służbie zdrowia. Są nimi np. Zintegrowany Informator Pacjenta i eWUŚ.

Czym tak naprawdę będzie Internetowe Konto Pacjenta? Będzie to przede wszystkim nasza elektroniczna karta zdrowia. Wreszcie wszelkie informacje o naszym stanie zdrowia, przebytych chorobach i leczeniu przeniesione zostaną do Internetu. Nareszcie nie będziemy musieli nosić ze sobą wszelkich dokumentów związanych z historią leczenia. W końcu nie będziemy musieli pamiętać wszystkich lekarstw, które przyjmowaliśmy w ostatnich latach, czy informacji kiedy zachorowaliśmy na grypę lub złamaliśmy nogę. Wszystkie te dane będą gromadzone w elektronicznym systemie, do którego każdy zajmujący się nami lekarz będzie miał dostęp. Oczywiście pracownik medyczny będzie miał dostęp do naszej historii tylko i wyłącznie w momencie, gdy mu go udzielimy. Warto zauważyć, że taka zmiana pozwoli lekarzom na zdecydowanie szybszą diagnozę i na wybór najlepszego sposobu leczenia. Wszystko dzięki pełnej i natychmiastowej informacji o przebytych chorobach, świadczeniach, lekach etc.

Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty zdecydowanie uprości procedurę kupna leków przez pacjentów. Żarty z hieroglificznego pisma lekarzy odejdą w niepamięć. Od teraz każdy lekarz będzie mógł wystawiać je w sposób elektroniczny. Dzięki temu pracownicy apteki zawsze będą w stanie odczytać polecenia lekarza, a pacjenci e-recepty nie będą mogli zgubić. Oczywiście poza głównymi funkcjonalnościami, użytkownicy otrzymają szereg mniejszych opcji takich jak np. przypomnienia o wizytach, czy terminach realizacji recept, wysyłanie deklaracji POZ w postaci elektronicznej i wiele więcej.

Wszystko brzmi wspaniale 🙂 Pozostaje jednak pytanie: Gdyby zapomnieć o e-recepcie i e-skierowaniach, to jaka byłaby różnica między IKP, a ZIP? Osobiście mam delikatne poczucie, że Ministerstwo Zdrowia mnoży byty, które mają bardzo zbliżone zastosowanie. Na portalu ezdrowie.gov.pl możemy przeczytać, że na IKP będą przechowywane wszystkie informacje o naszym zdrowiu. Mówiąc „wszystkie” mam na myśli informacje o świadczeniach medycznych finansowanych ze środków publicznych jak i prywatnych. Kiedy zapytałem przy pomocy FB o różnicę między ZIP a IKP otrzymałem odpowiedź: „(…)W ZIP dostępne są dane dot. świadczeń refundowanych przez NFZ. Pacjent podczas korzystania z IKP będzie mógł sprawdzić szczegółowe dane z ZIP w kontekście informacji o udzielanych refundacjach przez NFZ.

Póki co platforma ezdrowie.gov.pl ma charakter stricte informacyjny, a możliwość założenia Internetowego Konta Pacjenta ma pojawić się na przełomie roku. Będzie można dokonać rejestracji przy pomocy Profilu Zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego lub z koniecznością tradycyjnego potwierdzenia swojej tożsamości w urzędzie.

Dorota Wellman, która jest twarzą akcji organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia pisze na portalu ezdrowie.gov.pl: „Nie bójmy się nowości, korzystajmy z najnowszych technologii, ułatwiajmy sobie życie.”
My w pełni zgadzamy się z tą tezą i czekamy na dalszy rozwój projektu P1 oraz Internetowego Konta Pacjenta. Jak wiele procesów ułatwiłoby takie konto. Lekarze nie musieliby polegać na papierowych kartach i niepełnej wiedzy pacjenta. Dzięki temu szybciej mógłby postawić diagnozę. Pacjent? Nie musiałby martwić się, że zgubi receptę lub farmaceuta jej nie rozczyta. e-Skierowanie oraz e-Zwolnienie także ułatwią wiele aspektów.  Wszystko dzieje się online i jest w pełni bezpieczne! Czy może być lepiej? Pozostaje mieć nadzieję, że projekt faktycznie przyniesie tyle sprawnych funkcjonalności.

Więcej informacji na temat IKP znajdziecie Tutaj

 

 

 

Share

4 thoughts on “Internetowe Konto Pacjenta – eZdrowie.gov.pl

 1. Dzień dobry
  Jak mam załatwić Internetowe Konto Pacjenta?
  Pozdrawiam.
  Świadczeniobiorca NFZ.

 2. Dzień dobry!
  na wstępie przepraszam za taką zwłokę związaną z urlopem.
  Zachęcam Pana do zajrzenia tutaj: https://pacjent.gov.pl/podrecznik_uzytkownika
  Aby móc korzystać z IKP należy posiadać swój własny profil zaufany i to nim logować się do systemu.

  Wierzę, że podręcznik użytkownika rozwieje wszystkie wątpliwości.
  Pozdrawiam,
  Marcin Basiński

 3. Tu już pomału nie chodzi o to czy taka opcja istnieje, ale czy istnieją umiejętności. Musimy wciąż pracować nad poprawa tej sytuacji. Pozdrawiamy, Zespół U24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.