Jak przebiegają prace nad pl.ID? Sprawdzamy!

Trwają spotkania i kursy e-leraningowe, które mają na celu przekonać i nauczyć urzędników podstawowych funkcjonalności aplikacji ŹRÓDŁO. Póki co użytkownicy wypowiadają się o niej ciepło. Czy zmieni się to w styczniu 2015?

Okres wakacyjny trwa w najlepsze, a więc również niewiele nowych informacji dociera do nas ze świata e-administracji. Jak się okazuje, brak szumu medialnego może wprowadzić nas w błędne przekonanie, że nic się nie dzieje. Prace nad projektem pl.ID jednak idą pełną parą.

O pl.ID wspominaliśmy już wielokrotnie na platformie U24.pl (Tutaj). Osobiście zastanawia mnie, dlaczego tak istotny z punktu widzenia urzędników projekt jest tak mało nagłośniony. Zmiana podejścia do Systemu Rejestrów Państwowych (SRP) może zrewolucjonizować pracę administracji publicznej, na czym skorzystamy wszyscy.

Na jakim etapie są prace związane z implementacją pl.ID? Według MSW wszystko idzie zgodnie z planem. Na początku sierpnia zakończył się 3 miesięczny cykl spotkań przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Centralnego Ośrodka Informatyki z przedstawicielami urzędów wojewódzkich i terytorialnych. Podczas tych 90 dni eksperci odwiedzili 16 miast, przebyli niemal 9000 kilometrów i w trakcie 64 godzin prelekcji rozmawiali z przeszło trzema tysiącami osób. Te liczby pokazują z jak wielką determinacją i zaangażowaniem do projektu pl.ID podchodzi MSW. W czasie spotkań prelegenci przedstawiali założenia i funkcjonalności nowego SRP, informowali o zmianach w zakresie obowiązków urzędników oraz prezentowali aplikację ŹRÓDŁO. Warto wspomnieć, że każdej prezentacji towarzyszyła sesja pytań i odpowiedzi. Dzięki nim powstał spis najbardziej nurtujących aspektów, który wraz z wyjaśnieniami został udostępniony Tutaj.

Zakończenie tego etapu konferencji, to dopiero pierwszy krok zaplanowany przez MSW, który ma ułatwić implementację Systemu Rejestrów Państwowych. Równolegle rozpoczęły się także szkolenia liderskie i potrwają one do końca listopada. Spotkania te odbywają się w Łodzi i kierowane są do wszystkich urzędników, którzy pracują z SRP. Aspektem, na który Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kładzie największy nacisk podczas szkoleń jest umiejętność obsługi aplikacji ŹRÓDŁO. Na spotkania w Łodzi oddelegowane są po dwie osoby z każdej gminy, jednak reszta urzędników będzie miała możliwość przejść specjalnie przygotowany kurs e-leraningowy, który pozwoli im również nauczyć się obsługi nowopowstałej aplikacji.

13 sierpnia rozesłane zostały dane dostępowe do platformy e-leraningowej oraz instrukcje do testowej aplikacji ŹRÓDŁO. Dzięki kursom online, urzędnicy w łatwy sposób poznają funkcjonalności aplikacji ŹRÓDŁO. Dodatkowo, użytkownicy otrzymają materiały szkoleniowe, możliwość korzystania z forum oraz testy sprawdzające wiedzę. Należy pamiętać, że w grudniu 2014 wszystkich użytkowników Systemu Rejestrów Państwowych czeka egzamin końcowy. Dlatego też MSW zachęca do regularnego zaglądania na platformę oraz do poważnego podejścia do kursu.

Ankiety przeprowadzone przez COI wykazały, że uczestnicy szkoleń ocenili nowe serce Systemu Rejestrów Państwowych (Aplikację ŹRÓDŁO) jako łatwą w obsłudze. Ogromnie cieszy mnie fakt, że urzędnicy przekonują się do tego rozwiązania. MSW położyło bardzo duży nacisk na spotkania informacyjne i szkolenia, dzięki czemu każdy użytkownik nowego rozwiązania mógł się z nim zapoznać i przekonać się na własnej skórze, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Bardzo cieszy mnie, że tak dobrze przez samych użytkowników oceniana jest ta aplikacja. Istotna zmiana podejścia do Systemu Rejestrów Państwowych, która ma wejść w życie wraz z 2015 rokiem może być kolejnym bardzo istotnym kamieniem milowym na drodze do sprawnego e-państwa.  Czy tak się stanie? Pozostaje nam jedynie poczekać. 🙂

Więcej informacji o pl.ID znajdziecie Tutaj

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.