Jak stworzyć przyjazny formularz? Poradnik!

Powstał specjalny poradnik, który uczy urzędników tworzyć przyjazne formularze. Zachęcamy do zapoznania się z pryncypiami!

Na łamach U24 już wielokrotnie zaznaczaliśmy jak często trudne i pokrętne są formularze urzędowe. Przeniesienie ich w stosunku 1:1 do Internetu generuje jeszcze większy chaos. Tysiące pól, zależności, brak odpowiednich instrukcji i wyjaśnień, a także błędy techniczne które wielokrotnie uniemożliwiają stosowanie samych formularzy na konkretnych przeglądarkach internetowych, czy systemach operacyjnych… Jest wiele problemów, z którymi borykają się zarówno klienci urzędów. Badania wykazują, że średnio 80% formularzy w urzędzie jest nieczytelnych. Co smutne i zabawne zarazem, problemy z rozszyfrowaniem skomplikowanych druków mają nie tylko petenci, ale i sami urzędnicy. Sam staram się omijać budynki urzędów jeśli tylko mogę zrobić coś sprzed domowego biurka. Niestety. Nie zawsze jeszcze jest to możliwe.

Mimo ustawowo narzuconego rozstawienia i wyglądu pól dokumentów, często winę za ich nieczytelność ponosimy sami. Zdarza się, że urzędy tworzą nieprzemyślane formularze, których nikt nie jest w stanie wypełnić. Chcąc przewidzieć w dokumencie wszystkie możliwe sytuacje, każe się wypełniać wiele stron dokumentów, podczas gdy ich treść mogła by się zmieścić na jednej, zamiast pięciu stron.

E-book przygotowany przez firmę netkoncept.com pomaga urzędnikom tworzyć przyjazne formularze, ucząc pryncypiów designu i prostego języka. Składa się z 10 konkretnych, popartych przykładami porad. Dotyczą one zarówno sfery estetycznej, prawnej, jak i logicznej.

Poradnik jest „efektem wielu godzin rozmów z urzędnikami i petentami oraz własnych, mniej lub bardziej przyjemnych doświadczeń z wszelakiej maści druczkami” – mówi Mateusz Chudy, CEO netkoncept.com.

E-book można za darmo pobrać ze strony www.sod365.specjalnyrabat.pl/ebook

Zachęcamy do zapoznania się z tym przewodnikiem po pryncypiach!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.