Jak zdobyć kartę EKUZ online? – Moja Przygoda

Wybieracie się na wakacje? A może wyjeżdżacie z Polski w celach zarobkowych? Złóżcie wniosek o kartę EKUZ, dzięki której będziecie mogli korzystać ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie świadczenia będą za darmo (Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj).  Karta EKUZ jest darmowa! Warto skorzystać i złożyć o nią wniosek do Wojewódzkiego oddziału NFZ zwłaszcza teraz, gdy możecie zrobić to w pełni  online. Nigdzie też nie będziecie musieli iść, by ją odebrać! Urząd wyśle Ci kartę do domu pocztą! Wygodnie i Prosto! Ja już złożyłem wniosek. Zobacz jakie to łatwe!

Rozpoczynamy przygodę z EKUZ! Złóż wniosek!

Rozpoczynamy przygodę z EKUZ! Złóż wniosek!

By rozpocząć przygodę z EKUZ warto zajrzeć na portal Obywatel.gov.pl. Tam znajdziecie bardzo dużo ciekawych informacji o tym jak ten wniosek złożyć i do czego tak naprawdę karta służy. Wniosek o kartę EKUZ nieco różni się w zależności od tego, w jakim celu wyjeżdżasz poza granicę kraju. Z racji, że karta będzie mi potrzebna do wyjazdów turystycznych wybrałem opcję tę i zostałem przeniesiony do portalu ePUAP. (Kliknij Tutaj by złożyć wniosek razem ze mną!) Jeśli wyjeżdżasz za granicę w celach zarobkowych kliknij Tutaj.

Kiedy strona przeniesie nas na portal ePUAP, musimy zalogować się na swoje konto. Oczywiście teraz jest to o wiele łatwiejsze. Jeśli nie mamy na ePUAP jeszcze konta i nie mamy Profilu Zaufanego, to możemy skorzystać z naszej bankowości elektronicznej by założyć Profil Zaufany i autoryzować swoje konto na ePUAP. (Więcej na ten temat przeczytacie Tutaj). Banki takie jak np. PKO BP oraz MBank już udostępniły na swoich stronach e-Usługi związane z Profilem Zaufanym (MBank niestety tylko udostępnił potwierdzanie Profilu Zaufanego w oddziałach, nie online tak jak zrobiło to PKO BP – wielka szkoda!).

Wniosek o EKUZ uzupełnia się łatwo. Uważajcie na krótką sesję ePUAP

Wniosek o EKUZ uzupełnia się łatwo. Uważajcie na krótką sesję ePUAP

Kiedy zalogujemy się już na swoje konto po kliknięciu powyżej wspomnianego linku, ePUAP przenosi nas bezpośrednio do edytora wniosku, który (ku mojemu zdziwieniu) jest już w większości wypełniony. Wybieram  tylko swój Oddział Wojewódzki NFZ zgodny ze zgłoszonym do ubezpieczenia adresem zamieszkania. Weryfikuje moje dane osobowe, oraz w trzeciej rubryce „Sposób odbioru EKUZ” deklaruje, że chcę by karta przyszła do mnie pocztą. Wprowadzam dane adresowe. Jeśli faktycznie miałbym być czepialski to zwrócił bym uwagę, że generator nie podpowiada kodu pocztowego. Można by to poprawić. 🙂

Z racji, że wkrótce wybieram się do Włoch wpisuję jeszcze w pole „Proszę o załączenie informacji dotyczącej systemu opieki zdrowotnej w państwie UE/EFTA mojego pobytu” skrót IT, by urzędnicy dołączyli do mojej karty informację o tamtejszym systemie opieki zdrowotnej. (Jestem ciekaw, czy faktycznie to zadziała 🙂 )

Na koniec robię skan mojej legitymacji studenckiej (mówiąc Skan mam na myśli zdjęcie aparatem z komórki :D)…. Podczas przygotowywania zdjęć wygasła mi niestety sesja portalu ePUAP i musiałem wszystko wpisywać jeszcze raz. Jak widać ePUAP cały czas ma problem z długością sesji. Dobra rada dla twórców! Stwórzcie zegar dla Klientów portalu, by Ci wiedzieli ile jeszcze mają czasu do wygaśnięcia sesji. Jeśli będą oni chcieli, będą mogli przy jego pomocy odświeżyć sesje, bez konieczności odświeżania strony. Nie stracą oni dzięki temu swoich w połowie uzupełnionych wniosków.

Wniosek wysłany UPP odebrano!

Wniosek wysłany UPP odebrano!

Na koniec, kiedy przeczytamy e-wniosek, klikamy „Dalej” i system generuje nam podsumowanie dokumentu. Sprawdzamy, czy nasze dane się zgadzają. Jeśli tak jest, klikamy przycisk „Wyślij” i podpisujemy nasz wniosek Profilem Zaufanym bądź Podpisem Certyfikowanym.

Na koniec otrzymujemy powiadomienie, że nasz dokument został wysłany na odpowiednią skrytkę a UPP (Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia) zostało wygenerowane!

Teraz nie pozostaje nam nic innego by czekać na odpowiedź urzędu.

Update: Po raz kolejny, gdy używam jakiejś e-usługi, niestety nie otrzymuję powiadomienia od urzędu, że moja sprawa jest procesowana/dotarła do urzędu/została rozpatrzona pozytywnie. Wystarczyłby jeden prosty mejl lub powiadomienie z ePUAP z treścią „Witaj, Twój wniosek dotarł i został rozpatrzony pozytywnie – przygotujemy dokument i damy Ci znać kiedy go wyślemy.” Informacja o statusie sprawy jest bardzo ważna. Przez brak takiej informacji nie wiedziałem, czy moje pismo wgl trafiło do rąk urzędnika. Przez to musiałem zadzwonić (prób od rana było kilkanaście) do urzędu by dowiedzieć się, czy wszystko w porządku. Okazało się, że tak. Miła Pani powiedziała, że moja Karta EKUZ zostanie wysłana do mnie w najbliższych dniach. Kiedy załatwiałem Międzynarodowe Prawo Jazdy sytuacja była dokładnie taka sama. (Więcej Tu) Konieczny był telefon do urzędu by dowiedzieć się o statusie sprawy. Ta rzecz jest do zmiany.

PS. Dla tych, którzy nie mają Profilu Zaufanego lub zwyczajnie preferują kontakt tradycyjny z urzędem gorąco polecam portal druki-formularze.pl, gdzie możecie szybko i wygodnie wypełnić wniosek o EKUZ (a także tysiące innych wniosków), wydrukować go i zanieść do urzędu. Proste! Bezpośredni link do wniosku o EKUZ Tutaj

Share

4 thoughts on “Jak zdobyć kartę EKUZ online? – Moja Przygoda

 1. Ależ jest śledzenie zdarzeń z poziomu ePUAP. Login -> rejestr zdarzeń. Heloł.

 2. >Ależ jest śledzenie zdarzeń z poziomu ePUAP. Login -> rejestr zdarzeń. Heloł.

  Heloł, to jest śledzenie zdarzeń w twoim ePUAP, a nie tego, co się dzieje z twoim wnioskiem w NFZ.

 3. Dzień dobry,
  trochę to trwało muszę przyznać. W przypadku załatwiania tej sprawy w „okienku” kartę dostaje sie od ręki. W przypadku zamówienia online, by wysłali nam pocztą czeka się w zależności od nakładu pracy urzędników. W moim wypadku trwało to około miesiąca.

  Pozdrawiamy,
  zespół U24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.