Jeden Standard dla ESP

Do końca tego roku trwać będą konsultacje społeczne dotyczące wyglądu jednolitego standardu dla Elektronicznych Skrzynek Podawczych. MAC zachęca do rozmowy wszystkich, a w szczególności przedstawicieli urzędów i podmiotów tworzących rozwiązania dla jednostek administracyjnych. Nowelizacja ustawy o informatyzacji przynosi pierwsze pożądane rezultaty.

 

Wiele razy na łamach U24.pl wspominaliśmy na temat jednolitych standardów, które mogą przynieść wiele dobrego e-administracji. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chyba przeczytało nasze posty. Do 31.12.13 trwać będą konsultacje społeczne dotyczące jednolitego standardu dla Elektronicznej Skrzynki Podawczej.

Nowelizacja ustawy o informatyzacji (więcej informacji Tutaj) przyniosła zapis dotyczący ESP. Każdy urząd powinien zachować w tej kwestii jeden standard. Minister MAC – Rafał Trzaskowski ma być odpowiedzialny za stworzenie jednego wzoru dla Elektronicznych Skrzynek Podawczych. Dodatkową zmianą, którą wprowadza nowelizacja jest położenie nacisku na korzystanie ze standardu przygotowanego przez ministra.

Do konsultacji społecznych został wykorzystany Portal Interoperacyjności, na którym każdy z nas może wziąć udział w dyskusji dotyczącej zmian w tym standardzie. Do rozmowy zachęcam głównie podmioty, które będą korzystać ze stworzonego wspólnie wzoru oraz tych, którzy tworzą rozwiązania techniczne dla administracji publicznej.

Uważam, że MAC zasługuje na ogromne brawa. Mocno działa w zakresie, który sobie wyznaczył przy okazji spełniając postulaty zapisane w planach. Wykorzystanie konsultacji społecznych jest pierwszym krokiem do stworzenia otwartego rządu i aktywnego społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że ludzie chętnie będą brali udział w rozmowie. Głos można zabrać drogą e-mailową: epuap@mac.gov.pl lub za pomocą Portalu Interoperacyjności.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.