Jedno ID do wszystkich stron?

Jeden zestaw danych do logowania we wszystkie ważne miejsca w sieci? Brzmi jak przełom. Pytanie, czy jesteśmy gotowi na takie ułatwienie? Czy idziemy w dobrym kierunku?

Idea jednego ID do wszystkich stron i miejsc w sieci? Jeden, unikatowy numer, który pozwala zidentyfikować osobę w cyfrowym świecie? Wielokrotnie o tym pisałem i wiele razy o tym marzyłem na U24.pl. Jakże cudownie byłoby mieć jeden, unikalny numer… jeden login i jedno hasło tak dobrze zakodowane, że niemożliwe byłoby jego przejęcie przez hakerów. Wiele rzeczy by to uprościło. Tu jednak należy postawić pytanie co zrobić by zapewnić pełne bezpieczeństwo takich danych.

Jakiś czas temu natrafiłem na informacje, że Krajowa Izba Rozliczeniowa chce oferować usługę mojeID. Dzięki niej będziemy mieli możliwość zalogowania się na stronach towarzystw ubezpieczeniowych, przychodni zdrowia, operatorów komórkowych, czy innych prywatnych podmiotów wykorzystując jedno ID. Tym ID będą nasze dane z bankowości elektronicznej.

Już teraz kupując przez internet, gdy przychodzi do etapu zapłaty za zakupy musimy wskazać bank, z którego usług korzystamy i następnie strona sklepu przekierowuje nas na stronę banku, gdzie logujemy się na nasze konto. Potwierdzając naszą tożsamość płacimy za zakupy i… wracamy na stronę sklepu. Tak również mogłoby wyglądać logowanie do portali e-usługowych administracji publicznej i samorządowej lub tych stron, które wskazuje KIR. Tak też mogłoby wyglądać e-podpisywanie dokumentów. Jeden zestaw danych do zapamiętania pozwalający na tak wiele. Możemy zobaczyć pewien trend, który rozwija się na rynku ePolski.

Jak możemy zauważyć już teraz banki są w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenie danych.  Już teraz i nie wybiegając w przyszłość możemy logować się np. na portal ePUAP przy pomocy właśnie bankowości elektronicznej. Jednak czy serwery bankowe nie staną się jeszcze bardziej smakowitym kąskiem dla hakerów, gdy Ci dowiedzą się, że Polak ma jeden zestaw danych do wszystkiego co ważne? Przejmując te dane, przejmujemy tożsamość obywatela tak naprawdę. Temat jest bardzo ciekawy ale i bardzo dyskusyjny.

Jestem ciekaw co Wy na ten temat sądzicie!

Piszcie w komentarzach!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.