Już 24 milionów Polaków może otrzymać Profil Zaufany eGO bez wyjścia z domu!

Już ponad 80% wszystkich klientów bankowości elektronicznej może założyć swój własny Profil Zaufany bez wychodzenia z domu! Liczba zaangażowanych w projekt banków rośnie! Co czeka nas dalej? 

Na przełomie sierpnia i września Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło kolejny sukces projektu angażującego bankowość elektroniczną w rozwój e-administracji. Kolejne banki zaczęły oferować możliwość potwierdzania Profilu Zaufanego w swoich systemach transakcyjnych. Dotychczas Profil Zaufany założyć bez wychodzenia z domu mogli klienci PKO BP, Inteligo, PKO S.A., ING BŚ oraz Millennium. Teraz? Do tego grona dołączył mBank i BZ WBK! Kolejne dwa duże banki przyłączyły się do promocji e-administracji wśród Polaków! Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „według danych z I kw. 2017 roku, taką możliwość ma już ponad 24 mln użytkowników bankowości internetowej.”

Ogromnie cieszy mnie fakt, że Ministerstwo Cyfryzacji postawiło na współpracę z bankami. To przecież one mają w większości przypadków przyjemnie interfejsy portali internetowych. To przecież z ich usług korzysta bardzo duży procent społeczeństwa. Warto tędy promować e-administrację. Przecież działających e-usług jest coraz więcej! Dowód? Zajrzyjcie na stronę Obywatel.gov.pl

Nie dziwi mnie wcale rosnąca liczba Profili, przy takim rozwiązaniu. Cieszy mnie też fakt, że niektóre banki które rozpoczęły przygodę z e-administracją połowicznie… teraz faktycznie stały się pełnoprawnym pośrednikiem w relacji obywatel – państwo. Przykładem może być MBank, który jakiś czas temu udostępnił jedynie możliwość potwierdzania Profilu w swoich oddziałach – nie przez internet. Takie rozwiązanie w ogóle nie popychało nas w kierunku cyfrowej Polski zważywszy, że potwierdzać Profil można tylko w wybranych oddziałach. Teraz się to zmieniło. Użytkownicy bankowości elektronicznej tej spółki mogą już pełnoprawnie załatwić sobie Profil Zaufany przez internet. Gratulacje!

Do dyskusji pozostawiam temat: po co w ogóle byt Profil Zaufany, skoro można potwierdzić tożsamość przy pomocy swojego konta w banku na zasadzie transakcji, tak jak ma to miejsce w przypadku płatności online. (Patrz: wybierz swój bank, wpisz dane, potwierdź swoją tożsamość, wyślij pismo). Może Profil wcale nie byłby potrzebny, gdyby wszystkie banki działające w Polsce weszły we współpracę z Państwem?

Zachęcamy do założenia i aktywowania PZ w serwisach bankowych oraz korzystania z e-usług za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.