Już 3000 szkół korzysta z mLegitymacji! Dołącz i Ty!

Legitymacja już nigdy się nie zgubi, już nigdy się nie zniszczy. Będzie cyfrowa i bezpieczna na telefonie ucznia lub jego rodzica. Już 3000 szkół dołączyło do programu i korzysta z nowych, mobilnych legitymacji. Za darmo! Zapisz do programu swoją szkołę już dziś! Pokazujemy jak!

Pamiętam czasy, gdy chodziłem do szkoły podstawowej. Pamiętam moment, gdy dostałem swoją pierwszą legitymacje szkolną. Różowy papier z przyklejonym lub przypiętym zszywaczem zdjęciem, a na odwrocie miejsce na sześć stempli, które uczeń zdobywa za przejście na kolejny etap edukacji. Pamiętam, gdy raz zamoczyłem swoją biedną legitymację, wszystkie dane się rozmazały a sam musiałem wyrabiać nową. Był to koszt, a poza tym miałem problem z korzystaniem ze zniżek szkolnych w komunikacji miejskiej etc. Czyżby te czasy odchodziły do lamusa?

Wygląda na to, że tak! Już przeszło 3000 szkół korzysta z mLegitymacji. Kolejne szkoły również mogą do programu dołączyć nie wydając ani złotówki. Wystarczy, że dyrektor zgłosi swoją placówkę poprzez odpowiedni formularz.

Legitymacja prezentowana przy pomocy telefonu komórkowego w dużym stopniu może usprawnić życie każdego młodego Polaka. Dlaczego? Odpowiedź nasuwa się sama. Ile razy zapomnieliśmy podczas okresu szkolnego legitymacji, a ile razy zapomnieliśmy zabrać naszego smartfona. Przeniesienie tego dokumentu do naszego telefonu to rozwiązanie sensowne. Przyda się każdemu dziecku, który korzysta z komunikacji miejskiej, pociągów, chodzi do kina, je na mieście, czy chodzi do biblioteki. Wszędzie tam, gdzie okazać trzeba swoją legitymacje by potwierdzić swoją tożsamość lub prawo do zniżki przyda się nam smartfon. Innymi słowy – dokument na telefonie ma taką samą moc prawną, co dokument standardowy. Co jeśli dziecko nie posiada smartfona z Androidem (w wersji wyższej niż 6.0). Nic nie stoi na przeszkodzie, by jego rodzic zainstalował sobie taką aplikację w imieniu dziecka.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji czytamy: „mLegitymacja to część naszej aplikacji mObywatel. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia”. Dokument na smartfonie posiada odpowiednie zabezpieczenia, takie jak hologramy, oraz animacja flagi. Jeśli dziecko zgubi smartfon – co oczywiście może się zdarzyć – w szkole można legitymacje zastrzec i tym samym zablokować dostęp do mlegitymacji.

mDokument dla uczniów szkół to bardzo dobry pomysł. Wygoda uczniów z pewnością wzrośnie. Oczywiście to rozwiązanie póki co nie może wyprzeć standardowej wersji legitymacji, ponieważ nie wszystkie dzieci mają komórki o odpowiednich parametrach. Myślę, że dla dzieci które nie posiadają odpowiedniego sprzętu dalej powinny być wydawane klasyczne legitymacje.

Pamiętam, gdy na mojej uczelni wyparty został przez nową technologię indeks ocen. Bolało, że nie będę miał w pewnym sensie pamiątki po tym rozdziale mojego życia, a wszystkie moje oceny będą zapisywane w indeksie elektronicznym. Niemniej, sprawdzało się to dużo lepiej niż papierowe wersje tego dokumentu. Oszczędziłem wiele godzin w kolejkach, by uzupełnić wszystkie oceny. mLegitymacja to kolejny etap projektu wdrożonego przez Ministerstwo Cyfryzacji pod nazwą mDokumenty. Więcej na temat tej idei przeczytacie na naszej stronie Tutaj.

Na stronie Ministerstwa Cyfryzacji znajduje się apel do rodziców i nauczycieli, by zachęcali szkoły do dołączenia do programu. Wystarczy wypełnić FORMULARZ na stronie ose.gov.pl. Dalej, szkoła będzie musiała przekazać niezbędne dane, aby system mógł zadziałać w ich szkole. Po dokonaniu wszystkich formalności, odpowiedni personel będzie miał dostęp do systemu pozwalającego na wystawianie mLegitymacji. Po prostu!

Zachęcamy do korzystania również i My! Uczmy dzieci e-usługowego podejścia już od małego 🙂

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.