Już przeszło 120 tysięcy rodziców zgłosiło narodziny dziecka online!

Już niemal połowa narodzin dzieci w miesiącu zgłaszana jest elektronicznie bez wizyty w urzędzie! e-Usługa ma już dwa lata i skorzystało z niej 120 tysięcy młodych rodziców. Drugi rok przyniósł trzykrotnie lepszy wynik niż w roku pierwszym! Gratulujemy i jeszcze raz polecamy Wam tę e-Usługę!

Na początku czerwca e-Usługa pozwalająca na zgłoszenie nowo narodzonego dziecka skończyła dwa lata działania. Przez te dwa lata aż 120 tysięcy rodziców zdecydowało się z niej skorzystać. Gratulacje! Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „W pierwszym miesiącu skorzystali z niej rodzice 2771 maluchów. Każdy kolejny miesiąc był lepszy. W pierwsze urodziny cieszyliśmy się więc z niemal 40 tysięcy dzieci zgłoszonych tą drogą”. Jak widać, po dwóch latach Ministerstwo potroiło ten wynik. Tegoroczny kwiecień przebił wszystkie rekordy, ponieważ urodziny aż 17 231 dzieci zostało zgłoszonych elektronicznie.

Świeżo upieczeni rodzice pamiętajcie! e-Usługa jest świetnie przygotowana, ponieważ za jednym razem możecie nie tylko zgłosić narodziny dziecka. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie”. Jedną e-usługą załatwiacie wszystkie formalności. Kilka kliknięć przy komputerze i wracacie do Waszego malucha.

Jak możecie zarejestrować swoje dziecko online? Wystarczy Wam Profil Zaufany! Nie masz go? Zobacz jak go zdobyć tutaj

Wejdź na stronę  www.GOV.PL i wybierzcie usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka. Po weryfikacji Twoich danych i potwierdzeniu, że jesteś ojcem lub matką dziecka przejdziesz do zarejestrowania narodzin swojego potomka. Potrzebujesz takie dane jak: Nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Pomoże Ci też znajomość numeru Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim).

Następnym krokiem jest zameldowanie dziecka oraz wybór sposobu odebrania Odpisu aktu urodzenia, powiadomienia o wydanym numerze PESEL dla dziecka i zaświadczeniu o zameldowaniu. Możesz poprosić by wysłano Ci je pocztą tradycyjną lub online. Możesz też odebrać je osobiście.

Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis Profilem Zaufanym.

Prosto łatwo i co najważniejsze szybko! Nie musisz nigdzie jeździć i tracić czasu na urzędowe sprawy w kolejkach. Możesz być cały czas ze swoim dzieckiem! Zachęcamy do korzystania z nowej usługi i propagowania jej wśród rodziców!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Może się to przydać, gdyby urząd chciał wyjaśnić kilka spraw lub dać Wam zwyczajnie znać o tym, że sprawa jest już załatwiona. Tak było w moim przypadku. Fantastycznie było otrzymać sms z informacją o tym, że dokument na który czekałem jest już do odbioru.

Zachęcamy rodziców do założenia Profili Zaufanych. Przydadzą się Wam również później, gdy będziecie składać wniosek o 500+ i w wielu innych sprawach!

Przeczytacie więcej na temat tej usług na stronie Ministerstwa Cyfryzacji – Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.