Katalog cyfrowych usług jest coraz bardziej dojrzały

Katalog e-Usług w Polsce rozwija się coraz bardziej. Dodawane są nowe usługi, a także usprawniane są te już działające! Ministerstwo Cyfryzacji podsumowało podjęte działania od końca 2015 roku. Co możecie już zrobić przez Internet? Zobaczcie jak i kiedy oszczędzicie czas!

Wiele razy pisałem na stronie U24.pl o fundamentach sprawnej e-administracji. W mojej opinii ważne jest nie tyle tworzenie nowych e-usług, co tworzenie e-usług, które są odpowiedzią na faktyczne potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców. To prosta zasada. Jeśli coś jest dobrze wykonane i faktycznie ułatwia życie, to człowiek będzie chciał z tego korzystać.

W ostatnich miesiącach w Polsce pojawiło się wiele usług elektronicznych, które faktycznie bardzo mocno zwiększyły popularność e-administracji wśród Polaków. Przygotowano specjalne zestawienie podsumowujące pewien etap rozwoju e-gov. Jak czytamy na stronie MC: „Zestawienie to jest podsumowaniem działań, jakie rząd podjął w ostatnim roku m.in. w ramach wdrażania zaprezentowanego w czerwcu 2016 roku programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Cyfryzacja jest jednym z filarów „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, który ma wyciągnąć Polskę z pułapek rozwojowych i nadać gospodarce nowego impetu. W dokumencie wskazano, że stworzenie dobrze działającej e-administracji jest jednym z kluczowych warunków sukcesu i zapowiedziano wdrożenie 50 usług”. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, od końca 2015 roku do końca czerwca 2017 roku stworzono i zmodyfikowano aż 500 usług elektronicznych.

Plik przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje między innymi najbardziej popularne usługi resortowe takie jak np. wniosek o przyznawanie 500+, otrzymanie Profilu Zaufanego (już prawie milion osób go posiada) przez wiele banków działających w Polsce oraz weryfikacja liczby punktów karnych (jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, co godzinę w Internecie swoje punkty karne sprawdzają średnio 374 osoby). Dalej przedstawione są pakiety usług jednorodzajowych oraz usługi związane z ZUS. Polecam serdecznie, by zapoznać się z plikiem udostępnionym przez MC, ponieważ w zestawieniu znaleźć możemy bezpośrednie linki do portali, w których dana usługa jest udostępniana.

Co ciekawe w artykule Ministerstwo Cyfryzacji wspomina także, że obywatele mogą załatwiać swoje sprawy urzędowe przez wiele portali takich jak np. Portal Podatnika, Portal Obywatel.gov.pl, PUE ZUS, czy Biznes.gov.pl. „Jest to niewątpliwe utrudnienie dla klienta, który musi poszukiwać usług zamiast korzystać z nich za pomocą jednej „bramy” do administracji. Stąd prace Ministerstwa Cyfryzacji nad zintegrowanym portalem GOV.PL, na którym w 2018 r. będziemy korzystać z informacji całego rządu oraz poszerzającego się stale katalogu usług cyfrowych. Usługi będą także sukcesywnie zmieniały swój poziom cyfryzacji, od prostych formularzy aż do całych transakcji, w ramach których klient nie tylko inicjuje, ale i przechodzi niezbędną (ograniczoną do minimum) procedurę i otrzymuje żądane świadczenie”. Cały czas przejawia się w MC idea jednej bramy. Cieszę się, że rząd próbuje nad nią pracować. Przygotowany przeze mnie Katalog U24 jest właśnie zbudowany na tej idei. Pokazuje on jak mogłaby wyglądać taka brama – jedno miejsce przekierowujące do innych portali dostarczających usługi elektroniczne. Być może właśnie w ten sposób będzie wyglądać portal GOV.pl?

Wiele się dzieje, ale Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza zwalniać. Według zaprezentowanego zestawienia, do końca 2017 roku w katalogu pojawić się ma jeszcze więcej ciekawych usług. Dla przykładu pojawić się ma możliwość sprawdzenia danych swojego pojazdu przez Internet, zgłoszenie jego sprzedaży oraz zgłoszenie utraty dowodu osobistego. Prace toczą się lub toczyć się mają również nad takimi e-usługami jak: rejestracja narodzin dziecka, poprawą przejrzystości formularzy wielu usług, które już działają oraz nad dużym projektem dotyczącym mDokumentacji.

Zachęcam Was do zapoznania się z zestawieniem przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Może znajdziecie jakąś usługę, która Was zainteresuje a jeszcze o niej nie wiedzieliście? 🙂

Więcej informacji Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.