Klienci banków spółdzielczych mogą zakładać Profil Zaufany!

Kolejne 1,5 miliona Polaków zyskało właśnie łatwy dostęp do Profilu Zaufanego. Wszystko dzięki integracji baków spółdzielczych z węzłem krajowym. W najbliższych miesiącach aż 500 placówek ma uzyskać możliwość oferowania klientom zakładania Profilu Zaufanego online. 

Pamiętam jak zaledwie 200 tysięcy Polaków miało swój Profil Zaufany. Pisałem wówczas pracę licencjacką na temat e-administracji w naszym kraju. Wykazywałem w niej, nad czym Polska musi się jeszcze skupić, by sprawić że nasz kraj stanie się bardziej cyfrowy. Pamiętam to jak dziś 🙂

Ilu Polaków ma teraz Profil Zaufany?  Wynik to 7.5 miliona. Wciąż nie jest to niesamowicie dużo biorąc pod uwagę fakt, że żyje nas w Polsce blisko 40 milionów. Chociaż gdyby odjąć od tego dzieci i młodzież, oraz osoby starsze, które niechętnie korzystają z nowych technologii, podejrzewam że wynik byłby znacznie bardziej okazały. Liczba Profili Zaufanych stale i dynamicznie rośnie.  Dlaczego tak się dzieje? Dla przypomnienia, jakiś czas temu banki w Polsce zaczęły współpracować z Ministerstwem Cyfryzacji w celu zbliżenia e-usług do Polaków. Tak też wiodące banki w Polsce zaczęły udostępniać e-usługi na swoich stronach. Mając konto np. w MBank, Santander lub PKO BP można było założyć darmowy Profil Zaufany bez wychodzenia z domu pozwalający na realizację innych e-usług.

Sytuacja stale się poprawia, ponieważ aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do współpracy nawet małe banki spółdzielcze i tym samym umożliwia klientom tych banków, zdobycie Profilu Zaufanego poprzez stronę internetową. Integrację banków spółdzielczych rozpoczęto w lipcu podłączając 15 banków spółdzielczych do węzła krajowego. Niewiele później do węzła wpiętych zostało już 173 banków spółdzielczych i tym samym klienci tych banków mogą zakładać Profil Zaufany online bez wychodzenia z domu. Jednak to nie koniec projektu, bo Ministerstwo Cyfryzacji planuje integrację z węzłem krajowym następnych przeszło 120 banków.

Kolejne 1,5 miliona Polaków wkrótce będzie mogło w łatwy sposób korzystać z e-usług. A przecież jest już ich teraz tak wiele! Można zakładać firmy, rejestrować narodziny dziecka, składać wnioski o wypłatę 500+, zgłaszać się do spisu wyborców, zamawiać online akty stanu cywilnego, logować się do Internetowego Konta pacjenta, Konta MyGOV i PUE ZUS i wiele wiele więcej! Mógłbym długo wymieniać. Klienci tych banków będą mogli w dużo łatwiejszy sposób załatwiać sprawy urzędowe.  Jak mówi Minister Cyfryzacji: „Dołączenie banków spółdzielczych to ważny moment w historii profilu zaufanego. Wiemy jak wielu Polaków ma tam konta i chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Proces dołączania banków spółdzielczych do węzła krajowego podzieliliśmy na kilka etapów. W sumie w najbliższych miesiącach przyłączymy ponad 500 placówek”. To dobre wieści dla wielu klientów banków, którzy nie mogą jeszcze korzystać z e-usługi tworzenia Profilu Zaufanego online.  Jak czytamy dalej na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: „Dołączenie banków spółdzielczych otwiera kolejny etap w rozwoju profilu zaufanego. Dużo łatwiej będzie go założyć osobom z mniejszych miejscowości, które mają internet, ale nie mają w swojej okolicy punku potwierdzającego PZ. Profil zaufany otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tym samym otwieramy ją dziś dla Polaków, którzy do tej pory mieli do niej utrudniony dostęp”.

Otworzenie się na współpracę z bankami, to w historii rozwoju e-administracji w Polsce był jeden z przełomowych momentów. Liczba użytkowników wzrosła znacząco, a dostępność e-usług również się poprawiła. Musimy jako kraj zadbać o to, by każdy Polak miał łatwy dostęp do elektronicznych usług. Duży wachlarz spraw, które można załatwić online, oraz łatwość ich załatwienia to jedne z ważniejszych kryteriów wzrostu popularności e-administracji w Polsce. Warto zwrócić uwagę, że pandemia Covid-19 to czas, w którym e-rozwiązania powinny znacząco być promowane i rozwijane. Wszystko po to by każdy z nas musiał jak najrzadziej udawać się urzędu.

Więcej informacji znajdziecie Tutaj

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.